PARTNER PORTALU partner portalu wnp.pl
Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

DSS w upadłości dostaje karę od KNF

Autor: wnp.pl (KW)
25-08-2015 17:14
DSS w upadłości dostaje karę od KNF
Fot. (mat. pras. DSS)

Komisja Nadzoru Finansowego nałożyła na Dolnośląskie Surowce Skalne (DSS) w upadłości likwidacyjnej karę pieniężną w wysokości 500 tys. zł za naruszenie obowiązków informacyjnych spółki publicznej.

Jak wyjaśnia KNF, przekazanie do publicznej wiadomości informacji o wydaniu decyzji o nałożeniu kary pieniężnej na DSS spełnia funkcję kształtowania świadomości prawnej uczestników rynku kapitałowego. - Informacja ta odzwierciedla stopień naganności zachowania strony w związku z naruszeniem zasad funkcjonujących na rynku kapitałowym poprzez niezastosowanie przepisów ustawy o ofercie - czytamy w komunikacie.
Naruszenia polegały m.in. na nieprzekazaniu raportów bieżących w przedmiocie złożenia przez trzech przedsiębiorców wniosków o ogłoszenie upadłości spółki, przekazaniu raportu okresowego po upływie przewidzianego prawem terminu, nieprzedstawieniu informacji, które były istotne dla oceny możliwości realizacji zobowiązań, niewskazaniu czynników, które miały mieć wpływ na osiągnięte wyniki w perspektywie co najmniej kolejnego kwartału.

Komisja uznała, że skrócone skonsolidowane sprawozdanie finansowe za IV kwartał 2011 r., skrócone skonsolidowane sprawozdanie finansowe za I kwartał 2012 r., skonsolidowane sprawozdanie finansowe za rok 2011 oraz sprawozdanie finansowe za rok 2011 zostały sporządzone z naruszeniem Międzynarodowych Standardów Rachunkowych.

Poza tym - jak podkreśla KNF - podanie do publicznej wiadomości informacji o nałożonej karze ma na celu uświadomienie innym podmiotom nieuchronności sankcji administracyjnej, a tym samym nieopłacalności dopuszczania się naruszeń prawa. Ma stanowić bodziec dla pozostałych uczestników rynku kapitałowego do dołożenia należytej staranności przy wykonywaniu ustawowych obowiązków, ugruntowując jednocześnie poczucie obowiązywania prawa oraz zaufania do instytucji państwa.

Emitenci, których instrumenty finansowe znajdują się w zorganizowanym obrocie, zobowiązani są do przekazywania do publicznej wiadomości informacji o okolicznościach, które mogą mieć istotny wpływ na ich sytuację gospodarczą, majątkową lub finansową, w tym informacji o złożeniu wniosków o ogłoszenie ich upadłości. Przekazana do publicznej wiadomości informacja o złożeniu wniosku o ogłoszenie upadłości jest dla inwestorów wskazówką co do zdolności emitenta do regulowania zobowiązań lub pozostawania w tym zakresie w sporze z wierzycielem. Spółka tymczasem czterokrotnie nie wykonała ciążącego na niej w tym zakresie obowiązku informacyjnego.SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


53 745 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNER

  • partner serwisu
  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP