PARTNER PORTALU partner portalu wnp.pl
Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

DSS idą do likwidacji. Zarząd widzi jeszcze ratunek

Autor: wnp.pl (TE)
16-10-2014 14:32 |  aktualizacja: 16-10-2014 17:59
DSS idą do likwidacji. Zarząd widzi jeszcze ratunek
fot. DSS

Sąd Rejonowy dla m.st. Warszawy zmienił sposób prowadzenia postępowania upadłościowego Dolnośląskich Surowców Skalnych z układowego na obejmujące likwidację majątku spółki. Zdaniem zarządu DSS wciąż istnieje jeszcze szansa na ratunek dla firmy. Postanowienie sądu nie jest prawomocne i ma zostać zaskarżone przez zarząd.

Sąd wyznaczył na syndyka masy upadłości DSS Lechosława Kochańskiego, dotychczasowego nadzorcę sądowego spółki. Wcześniej, 20 września, DSS informowały o złożeniu przez Kochańskiego do sądu wniosku o rozważenie zmiany trybu prowadzenia postępowania upadłościowego.
Wśród zagrożeń dla spółki Kochański wskazał wówczas przede wszystkim możliwość niezawarcia układu z uwagi na zachowanie głównego wierzyciela, Banku Zachodniego WBK, który odmawia objęcia swoich wierzytelności pozaukładowych układem w oparciu o wypracowane dotychczas propozycje układowe.

Ponadto Kochański wymienił znaczące utrudnienie funkcjonowania przedsiębiorstwa w związku z trwającymi postępowaniami egzekucyjnymi względem spółki, a także wskazał na aktualną sytuację majątkową DSS.

Ówczesny nadzorca argumentował, że z uwagi na te trudności zatwierdzenie i wykonanie układu przez emitenta nie będzie możliwe.

W komunikacie prasowym DSS podały, że w uzasadnieniu postanowienia o zmianie opcji upadłościowej sąd wskazał, iż w obecnej sytuacji upadłość likwidacyjna jest jedyną szansą na utrzymanie przedsiębiorstwa upadłego w ruchu.

Ponad sąd podał, że brak konieczności regulowania przez syndyka (w przypadku zmiany sposobu prowadzenia postępowania upadłościowego) na bieżąco znacznych wierzytelności pozaukładowych oraz brak możliwości prowadzenia egzekucji, może prowadzić do poprawy sytuacji majątkowej przedsiębiorstwa upadłego.

- Istnieją dwa główne powody, które zdecydowały o zmianie opcji na likwidacyjną. Po pierwsze, postawa BZ WBK, który odmawia objęcia swoich wierzytelności pozaukładowych układem i który nie chce nawet rozmawiać z zewnętrznymi, niezależnymi od dotychczasowych interesariuszy, inwestorami wyrażającymi chęć nabycia wierzytelności banku - powiedział Rafał Abratański, prezes DSS.

- Po drugie, bezprawna egzekucja komornicza z wniosku Euler Hermes obejmująca wierzytelność wchodzącą z mocy prawa do układu, w wyniku której doszło do zablokowania rachunku bankowego DSS - dodał.

Z tymi informacjami nie zgodził się sam Euler Hermes, który w stanowisku zaznaczył, że wszelkie czynności były podejmowane w oparciu o przepisy prawa.

Towarzystwo wskazało, że jest w posiadaniu tytułu egzekucyjnego opatrzonego przez sąd klauzulą wykonalności, uprawniającego do wszczęcia i prowadzenia egzekucji celem odzyskania swoich należności.SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


34 493 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

966 189 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 764 ofert w bazie

2 782 271 ofert w bazie


397 662 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNERZY

  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP