Drugi most przez Nogat powstał w Malborku

Drugi most przez Nogat powstał w Malborku
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

W Malborku (Pomorskie) zbudowano drugi most przez rzekę Nogat. Nowy wiadukt, którym można jeździć od połowy lipca, zlikwidował praktycznie korki przy wjeździe i wyjeździe z miasta. Inwestycja zrealizowana przez GDDKiA kosztowała 87,2 mln zł.

W poniedziałek w Malborku odbyła się uroczystość związana z przekazaniem GDDKiA pozwolenia na użytkowanie mostu.

"Już dotychczasowe użytkowanie mostu pokazało, że ta inwestycja, w zasadzie, korki na wjeździe do Malborka i wyjeździe - zniwelowała. I choć mamy środek sezonu turystycznego to widać, że tych korków nie ma" - powiedział wiceminister infrastruktury i budownictwa Kazimierz Smoliński.

Burmistrz Malborka Marek Charzewski podkreślił, że budowa nowego mostu przez Nogat otwiera "nowe perspektywy dla mieszkańców i turystów", ale też i dla przedstawicieli biznesu.

"Wiemy przecież, że dostępność i możliwość dojazdu jest jednym z czynników, który uatrakcyjnia dane miejsce dla przedsiębiorcy. Po oddaniu tej inwestycji miasto Malbork jest już bardzo atrakcyjne komunikacyjnie: mamy już bowiem dobre połączenie drogowe oraz kolejowe, a w przyszłości - mam nadzieję - powstanie również dobre połączenie wodne w ramach drogi wodnej E70" - mówił burmistrz miasta.

Charzewski liczy, że nowy most zwiększy liczbę turystów przybywających do Malborka.

"Nie jest przecież żadną tajemnicą, że część osób nie chciała przyjeżdżać do nas, słysząc, że są duże problemy z wjazdem do miasta i wyjazdem, że trzeba poczekać w godzinnych, a nieraz i dłuższych korkach. Gdy usłyszą teraz informację, że tych kłopotów i ograniczeń już nie ma, to również spowoduje zwiększenie ruchu turystycznego" - ocenił burmistrz.

Wyjaśnił, że nowy most sprawdził się już "na szóstkę" podczas, corocznej imprezy plenerowej "Oblężenie Malborka", kiedy w dniach 21-23 lipca przyjechało do miasta ok. 60 tysięcy gości.

Nowy most przez Nogat w Malborku powstał obok starego, zbudowanego na przełomie lat 40. i 50 ub. wieku.

Na nowej przeprawie przez rzekę jest teraz ruch jednokierunkowy na dwóch pasach jezdni w stronę Elbląga. Na starym moście natomiast, który w ramach inwestycji przeszedł też remont, samochody jadą w jednych kierunku na dwóch pasach jezdni do Tczewa.

Inwestycja, oprócz budowy drugiego mostu przez Nogat, polegała też na rozbudowie układu drogowego wzdłuż ciągu dróg krajowych nr 22 i 55 na odcinku 1,8 km.

Ponadto, na kilku skrzyżowaniach łączących się z mostem zainstalowano także nowoczesny, elektroniczny system sterowania ruchem, maksymalizujący przepustowość na skrzyżowaniach w oparciu o zebrane wcześniej dane o ruchu pojazdów. Na bieżąco koordynuje i zmienia on cykl włączenia świateł.

Wzdłuż wiaduktu powstał ciąg pieszo-rowerowy.

Inwestycję, która rozpoczęła się w kwietniu 2015 r., wykonała spółka Strabag.

Pierwotnie most miał być oddany do użytku pod koniec 2016 r., ale prace przedłużyły się po tym, jak na obszarze inwestycji odkryto fragmenty średniowiecznych murów obronnych miasta i późniejszej zabudowy.

×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Drugi most przez Nogat powstał w Malborku

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!