PARTNER PORTALU partner portalu wnp.pl
Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Drogowcy wskazują konieczne zmiany w przetargach

Autor: wnp.pl (TE)
09-12-2011 07:57
Drogowcy wskazują konieczne zmiany w przetargach
fot. PTWP (Andrzej Wawok)

Urealnienie pojęcia rażąco niskiej ceny i staranniejsza prekwalifikacja wykonawców - to najważniejsze postulaty dotyczące zamówień publicznych wskazane przez Ogólnopolską Izbę Gospodarczą Drogownictwa. Za konieczne uważa ona również zmianę praktyk związanych z projektowaniem inwestycji.

O proponowanych zmianach w przetargach publicznych można przeczytać w piśmie, które szef Izby Wojciech Malusi wystosował do prezesa Urzędu Zamówień Publicznych.
Podkreślił on, że od początku funkcjonowania przepisów obejmujących procedury przetargowe, obydwie strony tego procesu miały problemy z właściwym określeniem warunków i kryteriów oceny ofert oraz z rozdzieleniem tych dwóch czynników.

- Zgodnie z obowiązującym prawem zamawiający jest zobowiązany jest do wyboru najkorzystniejszej oferty. Przepisy dotyczące finansów publicznych uszczegóławiają tę zasadę, gdzie występuje określenie oferty najkorzystniejszej ekonomicznie. Dla robót budowlanych praktycznie jedynym kryterium jakie można zastosować jest cena - wskazał Malusi.

- Inne kryteria, o których wspominają niektóre środowiska, szczególnie politycy, jest trudno zastosować choćby ze względu na obowiązujące prawo dotyczące opisu przedmiotu zamówienia zawartego w specyfikacji istotnych warunków zamówienia - dodał.

Zaznaczył, że obecne prawo zobowiązuje zamawiającego do opisania przedmiotu zamówienia na roboty budowlane za pomocą dokumentacji projektowej oraz specyfikacji technicznej wykonania i odbioru robót budowlanych.

Natomiast jeżeli przedmiotem zamówienia jest zaprojektowanie robót budowlanych, zamawiający jest zobowiązany do opisania przedmiotu zamówienia za pomocą programu funkcjonalno-użytkowego, opisującego szczegółowo zadanie do wykonania oraz stawiane wymagania techniczne, ekonomiczne, architektoniczne, materiałowe i funkcjonalne.

- Trudno zastosować również kryteria określające standard i jakość wykonania robót lub też wymagania dotyczące właściwości wyrobów budowlanych, sprzętu i maszyn niezbędnych do wykonania robót budowlanych, bowiem powyższe sprawy są zawarte w specyfikacjach technicznych wykonania robót budowlanych. Wprowadzenie innych kryteriów, jak choćby ocena harmonogramu realizacji zamówienia, również są rozwiązaniem trudnym do przyjęcia - choćby ze względu na trudności z ich właściwą oceną - ocenił Malusi.

W opinii Izby, w przetargach na roboty budowlano-montażowe należy przede wszystkim urealnić pojęcie rażąco niskiej ceny, włącznie z analizą elementów wyceny oferty, a także wprowadzić prekwalifikację wykonawców, która umożliwi ich klasyfikację pod względem możliwości realizacji poszczególnych rodzajów robót i sytuacji finansowo-ekonomicznej.SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


40 932 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

966 189 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 764 ofert w bazie

2 782 330 ofert w bazie


397 662 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNERZY

  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP