PARTNER PORTALU partner portalu wnp.pl
Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Dofinansowanie do niskoenergetycznych budynków

Autor: wnp.pl (DC)
24-12-2012 07:49

Już wkrótce będzie można skorzystać z preferencyjnych kredytów ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach na budowę domów energooszczędnych. Maksymalna kwota wsparcia dla jednego domu to 200 tys. zł.

Gabriela Lenartowicz, prezes Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (WFOŚiGW) w Katowicach oraz oraz Agnieszka Lemanik i Rafał Cieślawski, dyrektorzy oddziałów Banku Ochrony Środowiska w Częstochowie i w Katowicach, podpisali umowę na mocy której ze środków Funduszu przeznaczonych zostanie 3 mln złotych na wsparcie budowy domów niskoenergetycznych.
W wyniku ogłoszonego przez WFOŚiGW w Katowicach, przetargu wyłoniono bank, który w latach 2013 i 2014 udzielać będzie osobom fizycznym kredytów preferencyjnych ze środków Funduszu na budowę domów energooszczędnych. Został nim Bank Ochrony Środowiska.

Preferencyjne kredyty obejmą zakup i montaż urządzeń niekonwencjonalnych źródeł ciepła (np. pompy ciepła, kolektory słoneczne), układów wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła (tylko dla układów dla których odzysk ciepła wynosi min. 75 proc.), systemu wymiennika gruntowego, instalacji ogrzewania, materiałów izolacyjnych ścian, stropów, dachów, posadzek, a także stolarki okiennej i drzwiowej.

Jako obiekt energooszczędny uznano obiekt, dla którego wskaźnik zapotrzebowania na energię końcową (z wyłączeniem energii na przygotowanie ciepłej wody) będzie niższy od 50 kWh na metr kwadratowy rocznie.

Okres spłaty kredytu wraz z karencją wynosi 13 lat, a oprocentowanie określono do 0, 95 stopy redyskota weksli, lecz nie mniej niż 3, 5 proc. w stosunku rocznym. Maksymalna kwota udzielonego wsparcia to 200 tys. zł.

WFOŚiGW w Katowicach był pierwszą w Polsce instytucją, która już dwa lata temu uruchomiła pilotażową bankową linię kredytową na te cele, finansowaną ze środków publicznych. W ramach pilotażowego programu podpisano umowy z piętnastoma podmiotami, wykorzystując pulę dostępnych środków niemal w 80 proc. W nowym programie wykorzystano dotychczasowe doświadczenia i zmieniono nieco zasady, by łatwiej było o ten kredyt.

Dyrektywa Parlamentu Europejskiego i Rady Europy zobowiązała kraje członkowskie do budowy po 31 grudnia 2020 r. budynków o niemal zerowym zużyciu energii. Większość nowych budynków w Austrii, Szwajcarii czy Niemczech już teraz ma charakter pasywny lub zeroenergetyczny.

W Polsce uchwalona w 2011 r. ustawa o efektywności energetycznej przewiduje wzorcową rolę sektora publicznego w podnoszeniu efektywności energetycznej, co przyczyniło się do wzrostu zainteresowania budownictwem energooszczędnym, szczególnie wśród instytucji użyteczności publicznej. Przybywa także prywatnych osób zaangażowanych w budowanie domów oszczędzających energię, a tym samym chroniących środowisko. Dlatego wspieranie budowy niskoenergetycznych obiektów jest jednym z priorytetowych zadań katowickiego Funduszu, zwłaszcza, że wartość strat związanych z utratą ciepła przy ogrzewaniu mieszkań jest wciąż u nas zbyt duża i sięga ponad 10 mld zł rocznie.
Podobał się artykuł? Podziel się!SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


43 061 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

966 189 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 764 ofert w bazie

2 782 271 ofert w bazie


397 662 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNERZY

  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP