Docelowo ma powstawać kilkanaście tysięcy „Mieszkań Plus” rocznie

Docelowo ma powstawać kilkanaście tysięcy „Mieszkań Plus” rocznie
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Program Mieszkanie Plus ma pobudzać cały rynek, a my jesteśmy docelowo w stanie oddawać kilkanaście tysięcy mieszkań rocznie - poinformował w rozmowie z portalem wnp.pl Włodzimierz Stasiak, wiceprezes BGK Nieruchomości.

BGK Nieruchomości do kwietnia 2017 r. podpisał listy intencyjne na realizację pilotażu programu Mieszkanie Plus w przeszło 70 gminach.

Porozumienia zawarto z jednostkami samorządu terytorialnego, jak również ze spółkami Skarbu Państwa, m.in. z PKP. Łącznie obejmują one ok. 450 ha gruntów, na których potencjalnie może powstać ok. 60 tys. lokali mieszkalnych.

Są to lokalizacje zarówno w dużych miastach - takich jak Wrocław, Poznań, Katowice, Szczecin, Łódź czy Toruń, jak i mniejszych miejscowościach, m.in. w Stargardzie, Kobyłce, Łowiczu i Pelplinie.

Budowa pierwszych lokali pod szyldem Mieszkanie Plus trwa już w Jarocinie i Białej Podlaskiej. W tym pierwszym przekazanie lokali lokatorom jest planowane w lutym 2018 r., a w Jarocinie w drugim kwartale 2018 r.

Dla rodzin i rozwoju


Jak podkreślił wiceprezes Stasiak, istnieje duża synergia pomiędzy programami 500 Plus oraz Mieszkanie Plus, które są filarami prorodzinnej i rozwojowej polityki rządu.

Stasiak dodał, że program 500 Plus zwiększa zdolność finansową Polaków do zaspokajania potrzeb mieszkaniowych, a program Mieszkanie Plus jest bodźcem do skierowania na rynek bardziej przystępnej cenowo oferty mieszkaniowej.

- Najważniejsze jest to, że poprawi się jakość życia Polaków. Obecnie Polska znajduje się na przedostatnim miejscu w UE pod względem liczby mieszkań przypadających na 1000 obywateli. W Polsce są to 363 mieszkania wobec średniej unijnej na poziomie 435 lokali - wskazał wiceprezes.

- Jeszcze gorzej wypadamy pod względem powierzchni mieszkalnej na obywatela - wynosi ona 26 m kw. przy ok. 45 m kw. w UE. Trzeba jeszcze wziąć pod uwagę fakt, że w przypadku Polski ta statystyka i tak jest zawyżona przez budownictwo jednorodzinne oraz małe ośrodki miejskie i wsie - dodał

Stasiak podkreślił, że młode rodziny mogą sobie najczęściej pozwolić na zakup mieszkania o powierzchni najwyżej 30-40 m kw., czyli wciąż poniżej średniej UE.

Ponadto ok. 40 proc. polskiego społeczeństwa jest wykluczona z rynku mieszkaniowego, gdyż jest zbyt dobrze uposażona, aby korzystać z budownictwa komunalnego. Jednocześnie nie ma zdolności kredytowej, aby kupić mieszkanie, które zaspokajałoby potrzeby rodziny.

Sytuacja demograficzna jest bardzo trudna - współczynnik dzietności na kobietę w Polsce wynosi 1,3 wobec 2,1 wymaganego dla odnowy pokoleń.

- Trudna sytuacja mieszkaniowa to jeden z głównych powodów, dla których Polacy nie decydują się na posiadanie większego potomstwa - stwierdził Stasiak.

Dodał, że zapaść demograficzna prowadzi również do zapaści ekonomicznej, w tym systemu emerytalnego.

- Taki scenariusz nam grozi, jeśli nie odwrócimy niekorzystnych tendencji. To ostatni dzwonek, aby tego dokonać. Przykładowo pokolenie wyżu demograficznego z początku lat 80. powoli zbliża się do 40-stki i niedługo będzie wychodzić z okresu prokreacji - zaznaczył.

Jak podał Stasiak, Polacy są stosunkowo mało mobilni na rynku pracy i wynika to m.in. z braku z rozwiniętego rynku mieszkań na wynajem. Tego typu lokale stanowią tylko ok. 15 proc. ogólnego zasobu mieszkaniowego. Tymczasem w krajach wysoko rozwiniętych jest to nawet powyżej 50 proc.

- Rynek mieszkań na wynajem sprzyja mobilności, a jednocześnie uwalnia od balastu w postaci kredytu hipotecznego. Naszą ambicją jest stworzenie produktu, który niejako połączy najem z posiadaniem mieszkania, a mianowicie wynajem z opcją dojścia do własności - wskazał wiceprezes.

Wyjaśnił, że będzie to mechanizm podobny do leasingu samochodu. Po spłaceniu ustalonych rat kapitałowych, doliczonych do czynszu za wynajem, mieszkanie stanie się własnościowe.

Dźwignia dla gospodarki


BGKN podkreśla, że program Mieszkanie Plus będzie miał wymierny wpływ na gospodarkę. Budownictwo samo w sobie jest kołem zamachowym gospodarki, zwłaszcza mieszkaniowe. Ponadto należy oczekiwać ożywienia w branżach powiązanych.

Stasiak zapewnił, że w programie Mieszkanie Plus będzie miejsce zarówno dla małych i średnich, jak i dużych firm budowlanych. Wszystko będzie zależeć od lokalizacji i skali przedsięwzięcia.

- Pierwsze inwestycje, w Jarocinie i Białej Podlaskiej, realizują małe firmy lokalne. W tym drugim mieście powstają trzy bloki i postanowiliśmy tam dla minimalizacji ryzyka podzielić prace na trzy firmy - powiedział wiceprezes.

BGKN planuje też wypracować standardowe rozwiązania dla budownictwa wielorodzinnego, aby usprawnić proces inwestycyjny oraz obniżyć jego koszty. Trwa konkurs architektoniczny w tym zakresie, a jednocześnie powstaje platforma kontaktów z dostawcami technologii.

Stasiak zaznaczył, że w Polsce działają dostawcy nowoczesnych technologii prefabrykowanych, którzy w całości eksportują swoje produkty, głównie do Skandynawii.

Zobacz także: Polskie prefabrykaty w Szwecji przecierają szlaki dla Mieszkania Plus

- Opinia o tzw. wielkiej płycie w Polsce jest negatywna, ale wynika to z doświadczeń z lat PRL. Jednak pomimo niedociągnięć w zakresie jakości w większości przypadków czas pozytywnie zweryfikował budynki z wielkiej płyty. Mieszkania w takich blokach wciąż osiągają wysokie ceny na rynku wtórnym - powiedział wiceprezes.

Dodał, że budownictwo prefabrykowane ma wiele zalet. BGKN chce znaleźć takie rozwiązania, które będą jakościowo dobre, a jednocześnie atrakcyjne cenowo i szybsze od tradycyjnych metod.

Ponadto prefabrykacja wiąże się z mniejszą liczbą pracowników na placu budowy, co ma znaczenie przy niedoborze rąk do pracy w budownictwie.

- Na upowszechnieniu technologii prefabrykowanych mogą zyskać również deweloperzy, którzy obecnie z obawy przed reakcją klientów obawiają się je stosować. Ponadto wykorzystanie tej technologii na dużą skalę pozwoli na obniżenie jej kosztów - ocenił Stasiak.

BGKN ma w planach kolejny konkurs, który chce ogłosić wspólnie z NCBiR w zakresie inteligentnych rozwiązań z dla mieszkalnictwa. Przy masowej skali programu Mieszkanie Plus ma to stanowić szansę dla rozwoju nowych technologii.

Wypełnić lukę


Luka mieszkaniowa w Polsce może wynosić nawet 3 mln mieszkań. Jeśli miałaby ona zostać zlikwidowana do 2030 r., to rocznie musiałoby powstawać ponad 220 tys. mieszkań.

Wiceprezes Stasiak przypomniał, że maksymalnie w ostatnich latach powstawało 150-160 tys. mieszkań rocznie, z czego połowa przypadała na deweloperów, a reszta głównie na budownictwo jednorodzinne i częściowo komunalne.

Zatem należałoby zwiększyć liczbę oddawanych mieszkań o ok. 60-70 tys. lokali rocznie. Stasiak przyznał, że nie jest możliwe, aby program Mieszkanie Plus dostarczał co roku taką liczbę lokali.

- Najwięksi deweloperzy w Polsce obecnie sprzedają ok. 3 tys. mieszkań rocznie. Dlatego nasz program ma też pobudzać cały rynek, a my jesteśmy docelowo w stanie oddawać kilkanaście tysięcy mieszkań rocznie - wskazał Stasiak.

- Chcemy zachęcić rynek kapitałowy do inwestycji w budownictwo mieszkaniowe i temu mają też służyć fundusze REIT. Trwają prace legislacyjne nad tego typu rozwiązaniami, które są wspierane przez BGK Nieruchomości. Także deweloperzy powinni dostrzec szansę w rynku najmu i w ten sposób rozszerzyć swoją ofertę - podsumował.

***

Włodzimierz Stasiak, wiceprezes zarządu BGK Nieruchomości, weźmie udział w Europejskim Kongresie Gospodarczym w Katowicach.

Drugiego dnia imprezy, 11 maja o godz. 13.30, będzie moderatorem panelu dyskusyjnego „REIT po polsku - jak zarabiać na nieruchomościach komercyjnych”. Wśród jego zagadnień zaplanowano m.in.:

- Szansa dla małych inwestorów. Jak działają REIT-y na świecie

- Perspektywa dewelopera - czy rynek nieruchomości wrzuci szósty bieg?

- Sposób na emeryturę? REIT-y zachętą do oszczędzania

Tomasz Elżbieciak
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Docelowo ma powstawać kilkanaście tysięcy „Mieszkań Plus” rocznie

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!