XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

Dobre perspektywy dla wykonawców budowlanych

Dobre perspektywy dla wykonawców budowlanych
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Generalni wykonawcy narzekają, ale uważają, że perspektywy są zachęcające

Jest dobrze, może być jeszcze lepiej - tak można w skrócie określić prognozy dla generalnych wykonawców na 2008 rok.

- Wykonawcy nie będą już musieli zawzięcie konkurować między sobą jak kilka lat temu, ponieważ jest planowane wiele inwestycji. Z pewnością każdy załapie się na kawałek tego tortu - mówi w "Pulsie Biznesu" Bartłomiej Sosna, analityk rynku budowlanego z firmy PMR.

Jednak przedstawiciele Budimeksu, jednego z największych generalnych wykonawców w Polsce, mają na ten temat inne zdanie. - Spodziewamy się większej liczby kontraktów infrastrukturalnych, ale też bardzo ostrej konkurencji. Czeka nas presja płacowa i wzrost kosztów materiałów, transportu i energii - przewiduje w dzienniku Krzysztof Kozioł, rzecznik prasowy Budimeksu.

Problemem generalnych wykonawców były przez lata zatory płatnicze. Dziś narzeka na to tylko 19 proc. firm budowlanych. Pojawiły się jednak inne problemy - przede wszystkim brak pracowników.

Z raportu firmy PMR "Sektor budowlany w Polsce, II połowa 2007. Analiza porównawcza województw i prognozy rozwoju na lata 2007-2010" wynika, że odsetek przedsiębiorstw, które cierpią z powodu braku rąk do pracy, wzrósł do niemal 80 proc. Zmniejszyła się za to liczba firm, dla których barierę stanowią wysokie koszty pracy - mimo że płace w sektorze wyraźnie wzrosły - czytamy w dzienniku.

Niemal połowa firm narzeka na skomplikowane i często zmieniające się prawo - i od początku roku ich liczba rośnie. Wyraźnie natomiast spadł odsetek firm, które mają trudności z zaopatrywaniem się w materiały budowlane - do 29 proc. z 45 proc. w marcu 2007 r. Systematycznie maleje też znaczenie silnej konkurencji w sektorze.

Pozytywnym sygnałem dla branży jest organizacja EURO 2012. Oznacza bowiem nie tylko wiele nowych inwestycji infrastrukturalnych, ale także nie dającą się przekroczyć datę. Zleceniodawca nie będzie więc mógł zaniechać albo przenieść na później budowy związanej z mistrzostwami.

Firmy planują wiele nowych inwestycji drogowych, kolejowych, wodnych, związanych z ochroną atmosfery i innych, częściowo wspomaganych przez fundusze unijne. Do tego dochodzi dobra sytuacja w budownictwie mieszkaniowym - czytamy w "Pulsie Biznesu".
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Dobre perspektywy dla wykonawców budowlanych

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!