Dobre perspektywy dla polskiego rynku cementu

Dobre perspektywy dla polskiego rynku cementu
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Polska jest jednym z największych producentów cementu w Europie. W tym roku należy spodziewać się dalszego wzrostu popytu na to spoiwo mineralne, a co za tym idzie i wzrostu produkcji. Przekroczenie bariery 16 mln ton cementu rocznie jest kwestią czasu, najprawdopodobniej stanie się to już w przyszłym roku.

Na terenie Polski znajduje się kilkanaście zakładów produkcyjnych, zlokalizowanych głównie w południowej części kraju. Polskie cementownie są silnie uzależnione od sytuacji w krajowym budownictwie, gdyż eksport ma w ich przypadku niewielkie znaczenie (wysokie jednostkowe koszty transportu).

Popyt na cement jest jednym z najlepszych wskaźników koniunktury w budownictwie; jest ściśle związany z rozwojem budownictwa, w tym infrastruktury. Cement jest produkowany głównie na zamówienie, dlatego można przyjąć, że produkcja jest równa zgłaszanemu popytowi.

W 2015 r. wyprodukowano w Polsce około 15,5 mln ton cementu (o 0,1 mln więcej niż rok wcześniej), z czego 15,3 mln sprzedano w kraju. Jest to wynik gorszy o blisko 3,4 mln ton od rekordowego w obecnym tysiącleciu 2011 roku. Na tak niski, roczny wzrost miało wpływ wiele czynników, m.in. opóźnienia w rozpoczęciu realizacji nowych projektów inwestycyjnych czy warunki pogodowe (bardzo gorące lato 2015, w szczególności sierpień, który był najcieplejszy od 200 lat), które spowolniły prowadzone roboty budowlane.

Na wykresie przedstawiono, po skorygowaniu szeregu czasowego o wahania sezonowe i wahania przypadkowe, jak w obecnej dekadzie zmieniała się miesięczna produkcja cementu w Polsce. Dodatkowo, niebieskimi strzałkami zasugerowano kierunek zmian liniowych trendów produkcji cementu.

W okresie do września 2011 r. widoczny jest trend rosnący, co było związane m.in. z przygotowaniami do EURO 2012. Następnie przekształcił się on w trend malejący, który zakończył się w marcu 2013 r., a zapotrzebowanie na cement od tego momentu odnotowuje stabilny wzrost.

Źródło: opracowanie własne na podstawie danych Stowarzyszenia Producentów Cementu

W 2016 r. należy spodziewać się dalszego wzrostu popytu na cement. Produkcja tego spoiwa mineralnego najprawdopodobniej wyniesie od 15,7 do 15,9 mln ton. Wynik ten może być wyższy w przypadku występowania przez cały rok warunków pogodowych sprzyjających robotom budowlanym (brak mrozów i upałów), stabilnej sytuacji makroekonomicznej i politycznej w kraju (wpływa m.in. na nowe inwestycje, zwłaszcza zagraniczne) czy sprawnemu wykorzystywaniu środków ze źródeł unijnych w ramach perspektywy budżetowej 2014 - 2020.

Przekroczenie bariery 16 mln ton cementu rocznie jest kwestią czasu, najprawdopodobniej stanie się to już w przyszłym roku. W 2017 r. Polska ponownie będzie największym placem budowy dróg w Europie (przeznaczono na ten cel ponad 29 mld zł), z których część będzie wykonana w technologii betonowej. Ponadto realizowane będą potężne programy w zakresie infrastruktury kolejowej, inwestycje w szeroko rozumianej ochronie środowiska oraz energetyce (m.in. budowa bloków nr 5 i 6 w Elektrowni Opole, projekt o wartości blisko 12 mld zł).

W artykule wykorzystano fragmenty pracy magisterskiej autora pt. "Analiza i prognoza produkcji cementu w Polsce", wykonanej pod kierunkiem prof. dr hab. Marka Lubińskiego (Katedra Ekonomii Rozwoju i Polityki Ekonomicznej, Szkoła Główna Handlowa w Warszawie).

 

 

×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Dobre perspektywy dla polskiego rynku cementu

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!