PARTNER PORTALU partner portalu wnp.pl
Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Do dużych przetargów, zwłaszcza w energetyce, lepiej w konsorcjum

Autor: Tomasz Podkowiński, radca prawny w Budimex SA
27-12-2014 13:11
Do dużych przetargów, zwłaszcza w energetyce, lepiej w konsorcjum

Większość ofert na realizację budowy nowych bloków energetycznych czy też elektrowni gazowo-parowych zostało złożonych właśnie przez konsorcja.

Fot. Fotolia

W przypadku zamówień o specjalistycznym charakterze (szczególnie w dziedzinie przemysłu i energetyki) lub o dużej wartości, częstą praktyką jest, że wykonawcy łączą swoje potencjały i ubiegają się o nie wspólnie w ramach konsorcjum.

Konsorcjum to nazwa oznaczająca kilku (co najmniej dwóch) wykonawców, którzy zawarli umowę o wspólny start w danym przetargu, a w przypadku wybrania ich oferty, wspólną realizację danego projektu inwestycyjnego.
Większość ofert na realizację budowy nowych bloków energetycznych czy też elektrowni gazowo-parowych zostało złożonych właśnie przez konsorcja.

Konsorcjum umożliwia kumulowanie potencjału, jednocześnie (także na gruncie także prawa zamówień publicznych zgodnie z utrwalonym orzecznictwem Krajowej Izby Odwoławczej), niezależnie od podziału rzeczowego robót pomiędzy konsorcjantami - po wykonaniu kontraktu - każdy z nich może otrzymać referencję obejmującą całość zamówienia.

Konsorcjum nie jest instytucją, która została uregulowana w prawie (z wyjątkiem prawa bankowego). Prawo zamówień publicznych poświęca jej tylko dwa przepisy (art. 23 oraz art. 141). Zgodnie z art. 23 ustawy - Prawo zamówień publicznych wykonawcy, który wspólnie ubiegają się o udzielenie zamówienia, muszą ustanowić pełnomocnika do reprezentowania ich w postępowaniu o udzielenie zamówienia albo do reprezentowania ich w postępowaniu i do zawarcia umowy z zamawiającym.

Przepis ten stanowi ponadto, że prawo dotyczące wykonawcy stosuje się odpowiednio do wykonawców, którzy wspólnie ubiegają się o udzielenie zamówienia, oraz, że zamawiający może żądać (ale nie musi) przed zawarciem umowy w sprawie zamówienia publicznego, umowy regulującej współpracę tych wykonawców.

Przepis art. 141 prawa zamówień publicznych stanowi natomiast, że wykonawcy wspólnie ubiegający się o zamówienie (o których mowa w art. 23 ustawy) ponoszą solidarną odpowiedzialność za wykonanie umowy i wniesienie zabezpieczenia należytego wykonania umowy.

Konsorcjum nie jest jednostką organizacyjną, nie posiada osobowości prawnej i zdolności do czynności prawnych, dlatego też nie wymaga rejestracji, czy też dochowania innych formalności. Z prawnego punktu widzenia jest tylko umową prawa cywilnego, stosunkiem zobowiązaniowym. Możliwość jej utworzenia (oprócz przywołanego przepisu art. 23 prawa zamówień publicznych) wywodzi się z ogólnej zasady swobody umów (fundamentalnej dla prawa cywilnego).

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze komentarzy! Twój może być pierwszy. Wypowiedz się!SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


41 704 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

966 189 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 764 ofert w bazie

2 782 271 ofert w bazie


397 662 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNERZY

  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP