XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

Deweloperzy tworzą banki ziemi

Deweloperzy tworzą banki ziemi
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Najwięksi deweloperzy nie narzekają na brak gruntów. Jednak zdaniem analityków wraz z rosnącymi dochodami spółek budujących mieszkania firmy te coraz częściej będą tworzyć własne banki ziemi

Deweloperzy coraz chętniej przeznaczają wypracowane zyski na budowanie banków ziemi, czyli inwestowanie w tereny, które będą mogli zabudować w kilkuletniej perspektywie - potwierdza na łamach "Rzeczpospolitej" Anna Kwiatkowska kierująca działem mieszkaniowym firmy doradczej Cushman & Wakefield.

O zakupach na przyszłość mogą myśleć tylko najsilniejsi. Powodów mają wiele. Ceny gruntów rosną i przewiduje się, że będą rosły nadal. A zdobycie najatrakcyjniejszych działek (blisko centrów dużych miast, objętych planem zagospodarowania, z możliwością wysokiej zabudowy) jest coraz trudniejsze. - W takie tereny najwięksi będą inwestować, nawet gdyby rozpoczęcie budowy nastąpiło za kilka lat - uważa w dzienniku Kwiatkowska.

- Mniejsi gracze, którzy nie mieli wystarczających środków, dopiero teraz zaczynają budować swoje banki ziemi - mówi "Rz" Paweł Grząbka, dyrektor zarządzający CEE Property Group. - Oni już wiele stracili. W ostatnich dwóch latach grunty zdrożały od 50 do nawet 200 proc. Ziemia stanowi zwykle 20 - 30 proc. ceny mieszkań. Łatwo zatem policzyć, że przy największych inwestycjach ich zyski pomniejszone będą o ten wyższy koszt zakupu działki. Lepiej jednak późno niż wcale. Ci, którzy teraz kupują, też zyskają na rosnących wciąż cenach ziemi - przewiduje.

Faktycznie giełdowe spółki mają grunty na kilka najbliższych lat pracy. - Jesteśmy zabezpieczeni przynajmniej na pięć lat - mówi Wojciech Ciurzyński, prezes Polnord SA. - Mamy na czym budować. Ale równocześnie szukamy działek rolnych, które w przyszłości mogą się zmienić w działki budowlane, oraz tanich, które nie mają jeszcze warunków zabudowy. Będziemy się starać o ich przekształcenie. W ten sposób powiększymy nasz bank ziemi. Nie przeznaczamy jednak środków na ziemię, która będzie leżała i czekała w nieskończoność - zaznacza w "Rzeczpospolitej".

- Penetrujemy lokalizacje, które nazywam drugą linią - przyznaje natomiast Ciurzyński. - To m.in. Lublin, okolice Szczecina, Bydgoszczy, tereny pod Krakowem i Poznaniem. Interesują nas 20-, 50-, a nawet 100hektarowe działki. Najchętniej rolne, ale te, które będą przekształcane w tereny urbanistyczne - wyjaśnia.

Chęć kolejnych zakupów deweloperów potwierdza Jacek Bielecki, dyrektor Polskiego Związku Firm Deweloperskich. - Firmy szukają coraz intensywniej w największych aglomeracjach. I to się długo nie zmieni. W Europie od wielu lat trwa migracja do największych ośrodków. My jesteśmy dopiero na początku tego procesu. Główne aglomeracje będą się nadal szybko rozrastały - mówi w "Rz" Bielecki. A to oznacza, że działki położone coraz dalej od centrów będą z każdym rokiem coraz atrakcyjniejsze. Kto kupi wcześniej, ma szanse na większy zysk.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Deweloperzy tworzą banki ziemi

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!