XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

Deweloperzy są na łasce banków

Deweloperzy są na łasce banków
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Jeszcze nigdy groźba upadłości firm deweloperskich nie była tak duża jak obecnie. I - niestety - utraty pieniędzy przez tych, którzy już im je powierzyli na budowę mieszkań.

Szalejący na światowych rynkach finansowych kryzys może zmieść z powierzchni ziemi nawet duże i doświadczone firmy deweloperskie, które rozpoczęły inwestycje, nie mając kredytu na jej sfinansowanie. O klientów, skłonnych wyłożyć pieniądze na budowę, najczęściej pożyczone w bankach, będzie bowiem coraz trudniej, bo te przykręcają śrubę z kredytami. Odmawiają ich też deweloperom - podaje "Gazeta Wyborcza".

- Sytuacja jest dramatyczna. Nie dość, że marże banków wzrosły z 1,5-2 proc. do 3,5 proc., to na osiem wniosków kredytowych akceptują tylko jeden, dwa - przyznaje Iwona Załuska z firmy Upper Finance, która pomaga deweloperom w uzyskaniu kredytu. - W tej sytuacji ci, którzy nie uzyskają finansowania, nie zaczynają inwestycji.

Sęk w tym, że wiele firmy już je rozpoczęło. A jeśli ludzie przestaną kupować mieszkania, a bank odmówi kredytu firmie, budowa stanie. Zaś deweloper, który nie ma pieniędzy na kontynuację, traci płynność, a w efekcie plajtuje.

- Także w kryzysowym 2002 r. banki przestały finansować deweloperów. Tyle że wówczas chętnie udzielały kredytów ich klientom. Bankructw było więc niewiele. Natomiast nigdy problemu z uzyskaniem kredytu nie mieli jednocześnie deweloperzy i klienci - komentuje prezes firmy doradczej Reas Kazimierz Kirejczyk. - Ich los leży teraz w rękach banków.

Zdaniem Jacka Bieleckiego z Polskiego Związku Firm Deweloperskich w miarę spokojnie mogą spać ci klienci firm deweloperskich, które są kredytowane przez banki, a także ci, którzy odbiorą klucze do mieszkań w ciągu najbliższych kilku miesięcy. Te mieszkania są już bowiem na ogół sprzedane niemal w 100 proc.

Jednak sprzedane, to nie znaczy zapłacone. Np. niektóre firmy sprzedawały mieszkania w systemie 10 na 90, czyli 10 proc. ceny mieszkania klient wpłacał przy podpisaniu umowy, a pozostałe 90 proc. ma dopłacić po podpisaniu aktu notarialnego. Może się okazać, że niektórzy klienci, szczególnie inwestorzy z Hiszpanii, Irlandii i Wielkiej Brytanii, nie dostaną teraz obiecanego wcześniej przez bank kredytu (ostatnio niektóre banki zaczęły się wycofywać z tego typu wstępnych uzgodnień dotyczących warunków kredytowania). Ci inwestorzy stracą więc swoje wkłady, jeśli nie dotrzymają warunków umowy. Ale z problemem zostanie też deweloper, zwłaszcza jeśli w przedsięwzięcie włożył własne pieniądze, a okaże się, że nieprędko będzie je mógł odzyskać - czytamy w "Gazecie Wyborczej".
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Deweloperzy są na łasce banków

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!