Deweloper mówi: Płać, bo upadam

Deweloper mówi: Płać, bo upadam
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Dopłacicie albo nie dostaniecie mieszkań - grozi swoim klientom jeden z największych krakowskich deweloperów - Leopard. Przestraszeni płacą. Dla deweloperów nadszedł ciężki czas - popyt na mieszkania spada, a inwestorzy, zwłaszcza ci mniejsi, nie mają za co dokończyć rozpoczętych inwestycji.

Krakowski deweloper prowadzi w mieście trzy inwestycje. W jednej z nich - u zbiegu al. Kijowskiej i ul. Kazimierza Wielkiego - od kilku miesięcy mieszkają już klienci firmy. Inne są w trakcie budowy. Teraz za oddane lokale deweloper żąda dopłat, bo ma kłopoty finansowe. Jeden z gdańskich inwestorów zbankrutował, a mieszkańcy nie mogą teraz dogadać się z syndykiem i obawiają się utraty mieszkań - pisze "Gazeta Wyborcza".

- Najpierw były 2 tys., później 2,5, teraz są już 3 tys. za metr kwadratowy plus 10 tys. za miejsce postojowe. Zgodnie z pismem, które dostałem od Leoparda ostatnio, dopłata ma rosnąć aż do poziomu 4 tys. za metr - żali się jeden z klientów.

Leopard tłumaczy, że wysokość dopłat nie zależy od niego, ale od firmy Manchester Securities Corporation, u której zadłużył się w 2006 r. pod zastaw hipoteki. Amerykański fundusz wyłożył pieniądze na inwestycje. Teraz upomniał się o spłatę długu i właśnie na ten cel Leopard "pożycza" pieniądze od klientów.

- Liczymy na to, że w ciągu trzech lat zwrócimy naszym klientom pieniądze - mówi "Gazecie" Jacek Panikowski, prezes Leoparda. Tłumaczy, że rozmawia z Manchesterem o pomocy w finansowaniu dwóch kolejnych inwestycji, które w większości są już wyprzedane. Czy tych klientów też czekają dopłaty? - Nadal trwają rozmowy z inwestorami - ucina prezes.

W zapewnienia prezesa nie wierzą klienci. Boją się, że za kilka miesięcy zostaną z niczym. - Jeżeli nieruchomość przejdzie w ręce syndyka masy, będziemy ostatni w kolejce do odzyskania swoich mieszkań - obawiają się klienci z Kijowskiej. Deweloperowi "pożyczyło" już kilkadziesiąt osób.

Jak pisze "Gazeta" analitycy rynku nieruchomości oceniają, że jeżeli manewr z pożyczkami od klientów Leopardowi się powiedzie, z tego rozwiązania mogą skorzystać inni deweloperzy.

Popyt na mieszkania, który w okresie hossy znacznie przewyższał podaż, utrzymuje się na stosunkowo niskim poziomie. Liczba lokali oferowanych na rynku pierwotnym osiągnęła w II kwartale 2008 r. rekordową wielkość - ponad 16 tys. w Warszawie, ponad 7,5 tys. w Krakowie, 5,3 we Wrocławiu, 3,5 w Poznaniu oraz 2,5 w Gdańsku.

Jak pokazuje najnowszy raport ekspertów Knight Frank, w odpowiedzi na spadające tempo sprzedaży oraz ze względu na wyjątkowo dużą liczbę mieszkań oferowanych obecnie na rynku deweloperzy przesuwają terminy rozpoczęcia nowych inwestycji. - Rynek stał się rynkiem konsumenta - twierdzi Robert Borzym, analityk rynku Krakowskiego Serwisu Mieszkaniowego "Dominium.pl".

Niskie tempo sprzedaży oraz rosnąca podaż wywołują korektę cen tych mieszkań, których wartość została przeszacowana - pisze "Gazeta". W II kwartale bieżącego roku oprócz promocji w postaci wykończenia lokalu, bezpłatnego miejsca postojowego itp. deweloperzy byli skłonni do udzielania upustów cenowych. To nie wpływa korzystnie na kondycję finansową deweloperów, zwłaszcza tych mniejszych. - Co najmniej co czwarty deweloper upadnie lub wycofa się z branży - prognozuje Piotr Krochmal, rzeczoznawca majątkowy i analityk Instytutu Analiz Monitor Rynku Nieruchomości. - Nie będą to jednak bankructwa na skalę masową, bo część deweloperów ma jeszcze drugie "płuco", a ci najwięksi mają na tyle duże zaplecze finansowe wypracowane w ostatnich latach, że poradzą sobie z obecnym kryzysem w branży - uspokaja.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Deweloper mówi: Płać, bo upadam

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!