XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

Definicja ograniczy mieszkaniowy VAT

Definicja ograniczy mieszkaniowy VAT
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Ministerstwo Finansów zgadza się na przedłużenie na czas nieokreślony mającej wygasnąć w 2008 r. ustawy o tzw. zwrocie VAT. Gotowy jest już także projekt tzw. definicji budownictwa społecznego, która ma zapobiec podwyżce VAT na mieszkania i domy od 2008 r.

Projekt nowelizacji, która za jednym zamachem zmienia ustawę o VAT i ustawę "o zwrocie osobom fizycznym niektórych wydatków związanych z budownictwem mieszkaniowym", pojawił się w piątek na stronie internetowej resortu finansów. Oznacza to, że zaczęły się uzgodnienia z innymi ministerstwami - pisze "Gazeta Wyborcza".

Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami 7-proc. stawką VAT będą objęte mieszkania do 120 m kw. powierzchni użytkowej i domy do 220 m kw. (z preferencji nie będą korzystały domy letniskowe). Za każdy metr więcej VAT wyniesie 22 proc. Chodzi o mieszkania i domy kupowane od deweloperów i spółdzielni oraz stawiane przez firmy budowlane.

Z projektu wynika ponadto, że preferencją podatkową będą też objęte: remont polegający na wymianie okien i drzwi wejściowych w budynkach i mieszkaniach spełniających powyższą normę metrażową, remonty części wspólnych budynków wielorodzinnych, np. dachu, elewacji, klatki schodowej i instalacji, remonty domów jednorodzinnych, ale wyłącznie w zakresie, jaki przewiduje wykaz robót w załączniku do ustawy; chodzi m.in. o remonty przyłączy (np. wodociągowych), fundamentów, elementów konstrukcyjnych (np. dachu), elewacji (np. docieplenie i malowanie), ciągów komunikacyjnych zewnętrznych, czyli chodników.

Natomiast jeśli ktoś postanowi np. wymienić płytki w łazience, wówczas będzie podlegał ograniczeniu, które zakłada stosowanie 7-proc. VAT, gdy koszt materiałów nie przekracza 50 proc. kosztów remontu.

Ministerstwo Finansów zgodziło się na przedłużenie na czas nieokreślony ustawy o tzw. zwrocie VAT, dzięki której fiskus oddaje - oczywiście w granicach ustawowego limitu - różnicę między stawką 22 i 7 proc. za większość materiałów budowlanych. Chodzi m.in. o okna, drzwi, tapety papierowe i okładziny ścienne, cegły, dachówki i materiały ceramiczne, cement, wapno, gips, wełnę mineralną, konstrukcje stalowe, a także wyroby z betonu i gipsu (w tym pustaki), kotły centralnego ogrzewania, piece grzewcze, gazowe i uniwersalne, wodomierze i gazomierze.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Definicja ograniczy mieszkaniowy VAT

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!