Decyzja środowiskowa dla Turowa zaskarżona

Decyzja środowiskowa dla Turowa zaskarżona
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Pozwolenie środowiskowe dla budowy bloku energetycznego w Elektrowni Turów zostało zaskarżone przez organizację ClientEarth, która wcześniej zaskarżyła decyzję środowiskową na budowę nowych bloków w Elektrowni Opole. Inwestycja w Turowie może się więc opóźnić - poinformował podczas posiedzenia sejmowej komisji skarbu Krzysztof Kilian, prezes PGE.

"Inwestycja w Turowie może się opóźnić. Pozwolenie środowiskowe dla bloku w Elektrowni Turów zostało zaskarżone przez tę samą organizację, która zaskarżyła decyzję środowiskową dla Opola" - powiedział Kilian.

Dodał, że PGE może grozić ten sam scenariusz co w przypadku Opola.

"Niewykluczone, że tam też będą zdarzenia odwoławcze, WSA, NSA, czyli pewnie 12 miesięcy, jakby nie liczyć" - powiedział prezes.

W połowie stycznia Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie uchylił decyzję środowiskową dla dwóch nowych bloków PGE Elektrownia Opole. Decyzja środowiskowa została zaskarżona przez organizację ekologiczną, ClientEarth. Decyzja sądu oznaczała, że Elektrownia Opole nie mogła ubiegać się o pozwolenie na budowę tych bloków. PGE Elektrownia Opole złożyła odwołanie od decyzji WSA do Naczelnego Sądu Administracyjnego. NSA ogłosić ma swoją decyzję we wtorek, 2 października.

Prezes Krzysztof Kilian nie wyklucza, że ewentualny negatywny dla spółki wyrok NSA uniemożliwi realizację budowy dwóch bloków w Opolu, gdyż zbyt opóźni tę inwestycję.
"Może się zdarzyć, że 2 października NSA podejmie taką decyzję, która w ogóle uniemożliwi podjęcie decyzji w sprawie tej inwestycji, bo ją zbyt opóźni z punktu widzenia zachodzących zmian na rynku, spowolnienia gospodarczego, niskich cen energii (...)" - powiedział Kilian.

Wcześniej prezes PGE mówił, że jeśli wyrok sądu będzie niekorzystny, to spółka będzie musiała rozpocząć od nowa proces pozyskiwania pozwolenia środowiskowego, co przesunęłoby inwestycję w Opolu o kilka miesięcy.

Prezes PGE powiedział, że poza opóźnieniami w realizacji inwestycji w Opolu, wszystkie inne projekty są realizowane zgodnie z planem.
Poinformował, że na przełomie tego i przyszłego roku PGE może przedstawić zaktualizowaną strategię.

PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna w październiku 2010 r. ogłosiło przetarg na budowę nowego bloku energetycznego w Elektrowni Turów o mocy 430-450 MWe. Według wcześniejszych zapowiedzi rozstrzygnięcie przetargu miało nastąpić w czwartym kwartale tego roku, a oddanie bloku do użytku w 2016 roku.

W listopadzie 2011 roku PGE Elektrownia Opole wybrała ofertę konsorcjum Rafako, Polimeksu-Mostostal i Mostostalu Warszawa o wartości 11,56 mld zł jako najkorzystniejszą w przetargu na wybór generalnego wykonawcy dwóch bloków o mocy 900 MW każdy na parametry nadkrytyczne, opalanych węglem kamiennym. Umowa w sprawie budowy bloków została podpisana w połowie lutego
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

SPÓŁKI

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Decyzja środowiskowa dla Turowa zaskarżona

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!