Czy spalarnie śmieci to taki dobry pomysł?

Czy spalarnie śmieci to taki dobry pomysł?
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Dziś w budowie jest sześć spalarni w Polsce - w Białymstoku, Bydgoszczy, Koninie, Krakowie, Szczecinie i Poznaniu. Będą kolejne. Czy naprawdę zmierzamy z naszymi odpadami w dobrym kierunku?

Spalarnia Issy Les Moulineaux w Paryżu jest szczytem techniki, absolutnym absolutem wśród zakładów termicznej obróbki w Europie. Ma dwie linie spalania odpadów o wydajności 460 tys. Mg, do tego dochodzi sortownia. Śmieci zwożone są tutaj nie tylko samochodami, barkami, ale trafiają tu też rurociągiem napędzane geotermalnymi wodami z pobliskiej dzielnicy ekologicznej.

Spalarnia Issy Les Moulineaux kosztowała 580 mln euro, mogła kosztować jakieś 200 mln euro mniej, ale - ze względu na protesty mieszkańców - została wkopana głęboko w ziemię tak, by nie było widać komina. Komin spalarnia ma - ale jego wylot jest niemal równo z dachem.

Francuzi odzyskują w Issy surowce wtórne, produkują ciepło i prąd - na tym zarabiają. Prądu produkują jednak śladowe ilości, ciepła dużo, jednak nie na tyle dużo, by do spółki zarządzającej spalarniami nie trzeba było dopłacać. Trzeba dopłacać nie mało i to rok w rok. Przychody pokrywają nieco mniej niż 2/3 rocznych kosztów (300 z 500 mln euro - wg człowieka, który oprowadza zagraniczne delegacje po spalarni).

Poza wyciągiem z konta spalarnia Issy Les Moulineaux robi jednak wrażenie - ma nawet ładną bryłę, obok są fontanny, po ścianach pną się pnącza. Problem w tym, że we Francji, gdzie jest obecnie nieco ponad 120 spalarni (najwięcej w Europie) - więcej ich nie powstanie, a co starsze będą wygaszane. Francuzi zbuntowali się bowiem przeciwko zakładom termicznej obróbki śmieci i ich rząd się ugiął. Skąd bunt? A choćby dlatego, że uważają, że z kominów spalarni wydobywa się za dużo dioksyn, które są jednymi z najbardziej toksycznych związków. Teraz oficjalna odpadowa linia nad Loarą - która zastępuje poiltykę spalania - to polityka zmniejszania ilości odpadów w ogólnym systemie gospodarowania odpadami.

Po co my w ogóle o tym piszemy? Powód jest jeden. Podczas gdy Francuzi wycofują się ze spalarni, w Polsce zakłady termicznej przeróbki zaczynamy dopiero budować, także z pomocą francuskich firm.

Obecnie w budowie znajduje się sześć spalarni odpadów komunalnych o łącznej mocy przerobowej ok. 1 mln ton - w Białymstoku, Bydgoszczy, Koninie, Krakowie, Szczecinie i Poznaniu. Będą zresztą kolejne.

O planach budowy i obawach związanych z tego typu inwestycjami w Polsce www.portalsamorzadowy.pl
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Czy spalarnie śmieci to taki dobry pomysł?

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!