PARTNER PORTALU partner portalu wnp.pl
Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Czy spalarnie odpadów mają szanse na wsparcie jako OZE?

Autor: wnp.pl (Tomasz Elżbieciak)
29-01-2014 21:20
Czy spalarnie odpadów mają szanse na wsparcie jako OZE?
Fot. PTWP

W środowisku ekspertów duże wątpliwości budzą regulacje dotyczące klasyfikowania 42 proc. energii elektrycznej wytworzonej ze spalania odpadów do OZE, które z założenia miały być zachętą do budowy spalarni. Dodatkowo problemem dla inwestorów budowanych spalarni, a także czynnikiem zniechęcającym do nowych przedsięwzięć tego typu, może być nowy system wsparcia dla OZE oparty na aukcjach.

Na wątpliwości dotyczące tej tematyki zwrócił uwagę Henryk Skowron z Inżynierskiego Biura Konsultingowego, specjalizującego się w tematyce spalarni odpadów.

- W 2010 r. uchwalono rozporządzenie Ministra Środowiska ws. warunków klasyfikowania energii elektrycznej wytworzonej ze spalania odpadów do energii z odnawialnych źródeł energii (OZE). Rozporządzenie to opracowano, biorąc za prawną podstawę fakultatywną delegację zapisaną w ustawie o odpadach - w nowelizacji tej ustawy z 2005 r. - przypomniał w rozmowie z portalem wnp.pl Skowron.

- Jej założeniem było stworzenie zachęty do inwestycji w spalarnie odpadów, by efektywnie można było rozwiązać problem z dziedziny gospodarki odpadami. Konieczność znaczącego i szybkiego zredukowania ilości składowanych odpadów, a przede wszystkim frakcji biodegradowalnych zawartych w tych odpadach, była przecież już wtedy, czyli w 2005 r., wyraźnie uświadomiona - dodał.

Skowron podkreślił, że ten mechanizm - możliwość traktowania części energii elektrycznej przetworzonej z energii odzyskanej ze spalania odpadów komunalnych - brano też pod uwagę w analizach ekonomicznych przygotowywanych dla realizowanych obecnie projektów budowy spalarni odpadów.

- W obecnym stanie prawnym źródłem pewnej wątpliwości inwestorów są zapisy w rozporządzeniu Ministra Środowiska z dnia 2 czerwca 2010 r. W szczególności dotyczy to rozbieżności pomiędzy zapisami delegacji do rozporządzenia w artykule 44, ust. 8 i 9 z ustawy o odpadach z 2005 r. a rozporządzeniem resortu środowiska z 2010 r. - wskazał ekspert.

Wyjaśnił, że w ustawie o odpadach, w fakultatywnej delegacji do rozporządzenia, jest mowa o „odpadach komunalnych”, a w rozporządzeniu są to już „zmieszane odpady komunalne” i 42 proc. ryczałtu pochodzić ma z odzysku energii ze spalania „zmieszanych odpadów komunalnych”.

- To fundamentalna różnica, którą w zasadzie ocenić można jako skutecznie przeprowadzony przypadek legislacyjny, który w obiegu publicznym znany jest jako „lub czasopisma”. Pytaniem tylko jest, czy było to działanie świadome, czy też jest to przypadek wynikający z pewnego niechlujstwa legislacyjnego, bo i takich śladów w tym rozporządzeniu można się doszukać - stwierdził Skowron.SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


45 151 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNER

  • partner serwisu
  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP