Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Czy PKP PLK zasypie dziurę w zleceniach na 2016 rok?

Autor: wnp.pl (Piotr Stefaniak)
05-02-2016 15:19
Czy PKP PLK zasypie dziurę w zleceniach na 2016 rok?
Fot. Mat. pras.

W 2016 roku wystąpi gwałtowne załamanie rynku budownictwa kolejowego, po rekordowym pod względem przerobu 2015 roku. Problem w tym, jak duży będzie to dół oraz czy można go jeszcze, radykalnymi działaniami, zmniejszyć.

Z informacji przekazanych przez szefów Ministerstwa Infrastruktury i Budownictwa podczas niedawnego spotkania z przedstawicielami firm budownictwa kolejowego i producentów materiałów wynika, że w tym roku realna wartość zamówień PKP PLK na usługi i materiały wyniesie 4,5 mld zł.
Oznaczać to będzie spadek zleceń o ponad 40 proc. w porównaniu do 2015 roku (prawdopodobnie - 7,6 mld zł, nadal trwa liczenie).

Ale jak się dowiedzieliśmy nieoficjalnie, PLK może będzie w stanie w tym roku zamówić prace wartości tylko 4,1 mld zł. Czekamy na oficjalne dane.

Jakie zaskoczenie?

Skąd takie załamanie i czy jest ono istotnie zaskoczeniem?

Formalnie, o spadku popytu prac na kolei w tym roku wiadomo było od kilku miesięcy, lecz o innej skali.

Według - obowiązujących przecież - założeń przyjętej przez rząd 15 września ub. roku uchwały w sprawie Krajowego Programu Kolejowego do 2023 r., na br. zaplanowano wydatki PLK w kwocie 5,43 mld zł, z czego 4,21 mld zł ma pochodzić z Funduszu Spójności i funduszu Łącząc Europę (CEF).

Nie udało się nam uzyskać wyjaśnień, jakie są powody tak dużej rozbieżności (ok. 20 proc.) pomiędzy KPK a obecnymi szacunkami realnych wydatków PLK. Zmienił się zarząd, nowy jest bez prezesa, potrzeba czasu na rozeznanie się w sytuacji.

Możliwe powody

Według nas, powodem nie było to, że poprzedni zarząd PLK był rozliczany głównie za poziom wykorzystania środków z Funduszy Spójności z perspektywy finansowej 2007-13 i tak pochłonięty był tym zadaniem, że przespał proces ogłaszania przetargów.

Przeciwnie, w ub. roku zarząd PLK ogłosiły przetargi na łączą kwotę 16 mld zł. Pomimo m.in. wielomiesięcznego opóźnienia Komisji Europejskiej w podaniu warunków przyznawania środków z funduszu CEF, co spowodowało, że PLK mogło uczestniczyć w 2015 roku tylko w jednym naborze wniosków, zamiast w dwóch.

Nawiasem mówiąc, PLK złożyła w lutym ub. roku siedem wniosków na dofinansowanie i zostały one przyjęte przez KE, w kwocie ok. 10 mld zł.

Natura przetargów jest jednak taka, że są dwustopniowe. Te ogłaszane w końcu ub.r. dopiero teraz są otwierane. Dochodzi do tego proces rozstrzygnięć i odwołań. Jeżeli w dodatku przetarg był ogłoszony w formule „projektuj i buduj” - faktury zaczną spływać za dalsze kilkanaście miesięcy.SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


43 964 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNER

  • partner serwisu
  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP