Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Czy Energomontaż-Południe ma szansę przetrwać?

Autor: wnp.pl (Tomasz Elżbieciak)
14-08-2012 10:08
Czy Energomontaż-Południe ma szansę przetrwać?
Fot. Energomontaż Południe

Energomontaż-Południe ma szansę na układ z wierzycielami, m.in. dzięki przyszłym perspektywom inwestycji w energetyce. Na jego niekorzyść mogą natomiast przemawiać trudności z pozyskaniem nowych zleceń najbliższym czasie - wynika z wypowiedzi analityków, z którymi rozmawiał portal wnp.pl.

W ubiegły piątek Energomontaż-Południe, w blisko 65 proc. zależny od PBG, złożył wniosek o otwarcie postępowania upadłościowego z możliwością zawarcia układu. Jako powód władze firmy podały agresywne działania instytucji finansowych oraz wrogie zachowania spółek z grupy Alstom.
Czytaj więcej: Energomontaż-Południe złożył wniosek o upadłość

Krzysztof Pado, analityk DM BDM, podkreślił, że upadłość Energomontażu-Południe była już spodziewana od pewnego czasu.

- Z jednej strony spółka utraciła źródła finansowania, a z drugiej Alstom - główny kontrahent, z którym jednocześnie Rafako i PBG znajdują się w konflikcie - zerwał kontrakty. Wniosek o upadłość jest konsekwencją tych dwóch czynników - powiedział wnp.pl.

- Sytuacja Energomontażu jest też trudna z tego powodu, że spółka należy do grupy PBG. Niejasna jest sprawa poręczeń obligacji, których Energomontaż udzielił PBG, a potem się od tego uchylił - dodał.

W opinii analityka, spółka ma szansę na zrealizowanie układu m.in. dzięki posiadanym nieruchomościom.

- Energomontaż ma mimo wszystko pewien majątek, jak biurowiec we Wrocławiu oraz osiedle Książęce w Katowicach. Choćby z tych powodów można przypuszczać, że Energomontaż byłby w stanie zrealizować układ. Z drugiej strony spółce ciąży PBG, którego upadłość układowa wciąż jest niepewna - zaznaczył Pado.

Dodał, że w obecnej sytuacji planowane wcześniej podniesienie kapitału spółki może być trudne do zrealizowania.

- Ciężko ocenić, czy będą chętni do objęcia akcji Energomontażu w ramach uchwalonej w połowie lipca emisji akcji, gdyż będą to akcje bez prawa poboru. Zwłaszcza w sytuacji złożenia wniosku o upadłość spółki - powiedział Pado.

W jego opinii, na niekorzyść Energomontażu przemawia ryzyko braku nowych zleceń.

- Głównym kontrahentem Energomontażu był Alstom, dla którego spółka realizowała kontrakty poza granicami Polski. Tymczasem w Polsce, jeśli niebawem ruszy fizyczna realizacja dużych bloków, to Energomontaż będzie mógł spodziewać się zleceń najwcześniej za dwa lata - podkreślił Pado.

Podobnego zdania jest także Maciej Stokłosa, analityk DI BRE.

- Sytuacja Energomontażu jest trudna, bo spółka została bez kontraktów, a do pokrycia pozostają bardzo duże koszty stałe - nawet kilkadziesiąt milionów złotych rocznie samych kosztów płacowych. Do tego dochodzi brak krótkoterminowych perspektyw pozyskania nowych zleceń - wskazał Stokłosa.SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


44 750 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNER

  • partner serwisu
  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP