Coraz więcej przetargów, ale inwestycji wciąż za mało

Coraz więcej przetargów, ale inwestycji wciąż za mało
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

50 proc. mocy produkcyjnych firm zajmujących się budownictwem infrastrukturalnym jest niewykorzystanych. Jeszcze w tym roku rozstrzygniętych ma być 11 przetargów na budowę dróg ekspresowych i autostrad długości 394,2 km. Z dużych miast największe przetargi rozpisze w tym roku Poznań.

W nadziei na duże inwestycje infrastrukturalne firmy budowlane od dłuższego czasu kupowały sprzęt i zatrudniały ludzi - pisze "Gazeta Prawna". Na razie jednak wielu inwestycji nie ma i sprzęt stoi na placu, a to dla firm dodatkowy koszt.

- Z zapowiadanych na ten rok przez ministra infrastruktury ponad 20 mld zł inwestycji drogowych wydanych zostanie jedynie 60 proc. - mówi Adrian Furgalski z Zespołu Doradców Gospodarczych TOR.

Podobne szacunki przedstawia Wojciech Malusi, prezes Ogólnopolskiej Izby Gospodarczej Drogownictwa.

- Do tej pory prognozowałem, że na drogi w tym roku będzie wydanych 12-13 mld złotych, ale teraz myślę, że te prognozy są zbyt optymistyczne. Przetargów jest mniej niż planowano, więc startuje w nich nawet po kilkanaście firm - mówi.

Z dużych miast największe przetargi będą w tym roku rozpisane w Poznaniu.

- W tej chwili ogłoszone są dwa przetargi: na modernizacje ulicy Winogrady za 201 mln złotych oraz przebudowę ul. Lechickiej - mówi Tomasz Libich z Zarządu Dróg miejskich w Poznaniu.

Dodatkowo rozpisany ma być też przetarg na modernizacji wiaduktu na drodze wylotowej na Warszawę, a być może także na modernizację ronda Kaponiera w samym centrum miasta. Poznań planuje też sześć inwestycji wodno-kanalizacyjnych, a 2 października ma się zakończyć przyjmowanie ofert na budowę dodatkowych trybun i zadaszenia stadionu, na którym mają się odbywać mecze Euro 2012.

- We Wrocławiu wszystkie większe przetargi infrastrukturalne będą w przyszłym roku - mówi Marek Szempliński ze spółki Wrocławskie Inwestycje.

Trzeba więc jeszcze poczekać na budowę dróg dojazdowych do stadionu, lotniska i modernizacje tras wylotowych z Wrocławia. Za to zgodnie z planem jeszcze w tym roku rozpisany ma zostać przetarg na budowę stadionu sportowego. Także w Gdańsku nie będzie w tym roku dużych przetargów infrastrukturalnych - czytamy w "Gazecie Prawnej".

Z danych Biura Zamówień Publicznych Urzędu m.st. Warszawy wynika, że w tej chwili żadne z jego biur nie prowadzi przetargu na realizację przedsięwzięć infrastrukturalnych o dużej skali. Przedstawiciele wszystkich władz samorządowych niechętnie mówią o kosztach tych inwestycji. Zwykle decydującym czynnikiem jest cena i informowanie o planowanych kosztach mogłoby sugerować cenę firmom uczestniczącym w przetargach. Drogowcy podkreślają, że generalnie jest w tej chwili nieco więcej gminnych inwestycji drogowych.

Na kolei do końca roku zostaną rozpisane lub rozstrzygnięte przetargi na przebudowę tras Warszawa-Gdynia i Wrocław- Poznań. W sumie jeszcze w tym roku rozpisanych zostanie 13 nowych przetargów na modernizacje różnych odcinków dróg kolejowych. Chodzi między innymi o modernizacje tras kolejowych prowadzących do stolicy. W tym roku rozpisany zostanie przetarg na drugi etap modernizacji trasy do Łodzi, a także do Radomia i Białegostoku. Roboty na tych odcinkach będą mogły się rozpocząć najwcześniej od przyszłego roku.

- Tej jesieni może być więcej przetargów, jeśli jeszcze na tym posiedzeniu Sejm przyjmie ustawę o ochronie przyrody i ustawę o udziale społeczeństwa w ochronie środowiska - twierdzi Adrian Furgalski.

Obecnie część inwestycji jest wstrzymana w oczekiwaniu na nowelizacje przepisów pod kontem ich zgodności z prawem unijnym.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Coraz więcej przetargów, ale inwestycji wciąż za mało

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!