Coraz więcej Polaków będzie stać na mieszkanie

Coraz więcej Polaków będzie stać na mieszkanie
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Relacja cen mieszkań do zarobków Polaków nieco się poprawia. Jeszcze dwa lata temu 50-metrowe mieszkanie kosztowało równowartość dziewięcioletnich zarobków. Ma być lepiej.

Jak przypomina "Gazeta Wybrocza" w 2004 r. 50-metrowe mieszkanie w Warszawie kosztowało równowartość pięcioletnich przeciętnych zarobków brutto w tym mieście. Rok później - trzeba było na nie pracować o przeszło sześć miesięcy dłużej. Jednak w kolejnych dwóch latach siła nabywcza mieszkańców największych aglomeracji pogorszyła się dramatycznie. Pod koniec 2007 r. przeciętne 50-metrowe mieszkanie w stolicy stanowiło równowartość już blisko dziewięcioletnich zarobków!

W rzeczywistości siła nabywcza jest mniejsza, gdyż na rękę zarabiamy mniej. Liczy się jednak trend, a ten wyznaczyły w ostatnich latach galopujące ceny mieszkań. Np. tylko w 2006 r. średnie ceny ofertowe mieszkań w stolicy podskoczyły o przeszło 50 proc., a we Wrocławiu - o blisko 75 proc. - wylicza "GW".

Taki skok cen, według dziennika, było łatwiej zaakceptować Polakom, gdyż zwiększała się w tym samym czasie dostępność kredytów. Banki m.in. przestały wymagać wkładu własnego, a równocześnie wydłużały okres spłaty (np. do 40 lat) i obniżały wymogi dotyczące np. kosztów utrzymania. Przykręcenie przez banki śruby kredytowej jesienią 2008 r. spowodowało, że na mieszkanie może dziś sobie pozwolić niewielu. Szacuje się, że w pierwszym kwartale tego roku transakcji mieszkaniowych na rynku pierwotnym i wtórnym było nawet o 85-90 proc. mniej niż przed rokiem!

W efekcie ceny mieszkań zaczęły spadać. Już w końcówce 2008 r. relacja cen mieszkań do zarobków nieco się poprawiła. A to dopiero początek procesu, który - według cytowanych przez "GW" analityków z Domu Inwestycyjnego BRE Banku - może potrwać dwa lata. Prognozują oni, że ceny ofertowe mieszkań w największych aglomeracjach spadną nawet o jedną trzecią, np. w Warszawie do ok. 6,5 tys. zł za m kw. (z 9,4 tys. zł pod koniec 2008 r.).
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Coraz więcej Polaków będzie stać na mieszkanie

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!