PARTNER PORTALU partner portalu wnp.pl
Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Coraz więcej inwestycji realizowanych w systemie partnerstwa publiczno-prywatnego

Autor: wnp.pl (Piotr Stefaniak)
27-01-2011 17:18

Aż 61 projektów planowanych do realizacji z partnerami prywatnymi ogłoszono w 2010 roku, przy czym 39 inwestycji stanowiło koncesje, a 22 projekty zaplanowane były do realizacji w partnerstwie publiczno-prywatnym. W rezultacie w ujęciu procentowym rynek wzrósł o prawie 50 proc. w stosunku do 2009 roku - informuje firma Investment Support w trzeciej edycji raportu "Rynek PPP w Polsce".

Wartość tego rynku w 2010 r. autorzy szacują na 1881,4 mln zł netto, przy czym jest to jedynie suma wartości 47 projektów, wobec których została podana szacowana wartość inwestycji w ogłoszeniu. W przypadku podania przedziału wartości przedsięwzięcia w ogłoszeniu, do powyższej sumy posłużono się wartością średnią.
Projekty ogłoszone w minionym roku znajdują się na bardzo zróżnicowanych etapach wdrażania. Zostało podpisanych 7 umów z partnerami prywatnymi, kolejne 3 przedsięwzięcia są w przededniu podpisania takich kontraktów. W porównaniu do dwóch umów zawartych w 2009 roku, 10 projektów znajdujących się w 2010 roku na etapie zawarcia kontraktu z partnerem prywatnym, jest bardzo znaczącym postępem, podkreślają autorzy.

W ub.r. zaobserwowano znaczący rozwój realizacji inwestycji w nowych sektorach gospodarki takich jak: kultura, rewitalizacja, infrastruktura publiczna, sektor energetyczny i paliwowy. Najwięcej zostało ogłoszonych projektów sportowo-rekreacyjnych oraz parkingowych.

Najpopularniejszą formułą realizacji inwestycji była koncesja na roboty budowlane i PPP w trybie koncesji – aż 49 projektów z 61 zostało ogłoszonych w tych właśnie formułach. Jednakże w niektórych sektorach inne modele są częściej stosowane. W przypadku projektów drogowych ogłoszono projekty PPP w PZP, a w przedsięwzięciach transportowych więcej jest inwestycji planowanych w formule koncesji na usługi. W 2010 roku liczba koncesji na roboty budowlane wzrosła w stosunku do poprzedniego roku o prawie 63 proc., a PPP w trybie koncesji o 275 proc.

Podmiot publiczny najczęściej partycypuje w realizacji przedsięwzięć PPP poprzez udostępnienie (lub przekazanie w inny sposób) nieruchomości albo innego składnika majątkowego na cele realizacji inwestycji. W 2010 roku odnotowano znacznie więcej projektów, w których podmiot publiczny dopuszcza swoje zaangażowanie finansowe (14 takich inwestycji). Środki unijne zostały zastosowane w trzech sportowo-rekreacyjnych projektach spośród ogłoszonych w ubr.

W układzie regionalnym, w 2010 roku liderem klasyfikacji stało się województwo małopolskie, w którym ogłoszono 13 projektów. Na drugim miejscu znalazło się województwo mazowieckie (9) i tuż za nim województwo pomorskie (8). W tym roku zabrakło inwestycji PPP w województwie zachodniopomorskim i podlaskim.

A oto przykłady przedsięwzięć PPP: gospodarka komunalna - budowa cmentarza, obiekty ceremonialne i spopielarnie, socjalne budynki mieszkalne; transport – obsługa przewozów; sektor paliwowy - realizacja i obsługa bazy paliw; gospodarka odpadami - budowa biogazowni rolniczej; sektor energetyczny - budowa kotłowni na odnawialne źródła energii oraz wytwarzanie energii cieplnej; infrastruktura publiczna – oświetlenie uliczne, wiaty przystankowe.

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze komentarzy! Twój może być pierwszy. Wypowiedz się!SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


43 956 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

966 189 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 663 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNERZY

  • partner serwisu
  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP