XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

Coraz bliżej definicji budownictwa społecznego

Coraz bliżej definicji budownictwa społecznego
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Są coraz większe szanse na wprowadzenie definicji budownictwa społecznego. W Sejmie odbyło się pierwsze czytanie nowelizacji ustawy o VAT.

Podstawowym kryterium decydującym o zastosowaniu niższej stawki VAT będzie metraż domu lub mieszkania. Definicją budownictwa społecznego zostaną objęte domy jednorodzinne (całosezonowe) do 220 mkw. powierzchni użytkowej oraz mieszkania do 120 mkw. Niższa stawka będzie miała również zastosowanie do określonych kategorii remontów - poinformowała "Gazeta Prawna".

Definicją budownictwa społecznego zostaną objęte remonty części budynków mieszkalnych o dwóch mieszkaniach i wielomieszkaniowych stanowiących nieruchomość wspólną. W przypadku domów jednorodzinnych o powierzchni nieprzekraczającej 220 mkw. preferencja będzie stosowana do remontów zawartych w ustawowym wykazie.

W mieszkaniach oraz domach jednorodzinnych zaliczonych do budownictwa społecznego, czyli o powierzchni użytkowej nieprzekraczającej odpowiednio 120 i 220 mkw., preferencją podatkową objęty będzie również remont polegający na wymianie okien i drzwi wejściowych - wyjaśnia dziennik.

Pozostałe remonty nieobjęte zakresem definicji budownictwa społecznego podrożeją, z tym że część z nich dopiero od 2011 roku. Projekt ustawy zawiera regulację pozwalającą na stosowanie do 31 grudnia 2010 r. obniżonej stawki, ale tylko do remontów, w których wartość zużytych materiałów liczona po cenie bez podatku nie przekroczy 50 proc. kwoty należnej za wykonaną usługę - czytamy w "GP".

Możliwość zastosowania 7-proc. VAT będzie uzależniona od wystawienia przez podatnika faktury z dołączonym wykazem materiałów zużytych przy wykonywaniu remontu określającym ich wartość bez kwoty podatku. Podatnik będzie także musiał posiadać dokumenty potwierdzające nabycie materiałów - wyjaśnia "Gazeta Prawna".

Projekt przewiduje także bezterminowe utrzymanie systemu zwrotu osobom fizycznym części wydatków poniesionych za zakup materiałów budowlanych. Ustawa po pierwszym czytaniu została skierowana do dalszych prac w sejmowej Komisji Infrastruktury oraz Finansów Publicznych.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Coraz bliżej definicji budownictwa społecznego

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!