CO2 krępuje cementowe plany Atlasa

CO2 krępuje cementowe plany Atlasa
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Na rynku brak cementu. Cementowania byłaby jak znalazł, ale inwestycja może nie wypalić z powodu braku limitów emisji. To zła wiadomość dla branży budowlanej.

W środę "Puls Biznesu" alarmował, że wracamy do czasów PRL, bo cement jest sprzedawany niemal na kartki. Branża budowlana liczyła, że deficyt tego materiału złagodzi długo oczekiwana inwestycja polskiego inwestora. Oto bowiem Grupa Atlas, jeden z czołowych producentów materiałów dla budownictwa (zaprawy klejowe, gładzie szpachlowe, systemy dociepleń i izolacji), ogłosiła, że chce wybudować od podstaw cementownię. Miała ona ruszyć w 2010 r. i wytwarzać 1-1,2 mln ton cementu rocznie.

Okazuje się jednak, że cementownia, która miała dać pracę 150 osobom, może w ogóle nie powstać - czytamy w czwartkowym "Pulsie Biznesu".

W czerwcu 2006 r. Atlas wystąpił o przyznanie promesy dotyczącej limitu emisji CO2 (dwutlenku węgla) dla nowej cementowni. Minął ponad rok i do dzisiaj jej nie otrzymał. Gorzej, nie ma pewności, czy w ogóle ją otrzyma - mimo że rynek budowlany dusi się z braku cementu - napisał "PB".

- Odpowiedzi ze strony Krajowego Administratora Systemu Handlu Uprawnieniami do Emisji (KASHUE) brak. Bez tej decyzji nasze działania przypominają ćwiczenia w ramach seminariów studenckich - "co by było, gdyby". Nie da się jednak prowadzić interesu przy samych niewiadomych. Nie da się sporządzić biznesplanu, nie można wziąć kredytu, nie pozyska się inwestora. Może się okazać, że odwaliliśmy kawał dobrej, nikomu niepotrzebnej, roboty - denerwuje się Tadeusz Jasak, prezes G-K z Grupy Atlas.

Polska firma już poniosła znaczne koszty związane z przygotowaniem inwestycji i zakupem gruntu, które pochłonęły ponad 30 mln zł.

- Ujawniając przed kilku laty plany budowy cementowni, byliśmy przekonani, że ta inwestycja przyniesie korzyści firmie, jak i całemu krajowi, tym bardziej że nasza cementownia byłaby jedyną polską cementownią w kraju. Wszystkie inne są w rękach obcego kapitału. Może się jednak okazać, że polskiej cementowni nie będzie - mówi "Pulsowi Biznesu" Tadeusz Jasak.

Krajowy Administrator Systemu Handlu Uprawnieniami do Emisji potwierdza, że otrzymał pismo od Grupy Atlas, informujące o planowanym uruchomieniu nowej instalacji do produkcji klinkieru cementowego od lipca 2010 r. - Zgodnie z ustawą z 22 grudnia 2004 r. o handlu uprawnieniami do emisji gazów cieplarnianych i innych substancji KASHUE nie ma możliwości wydania promesy co do przydziału uprawnień do emisji CO2 - wyjaśnia "PB" Małgorzata Tomaszewska, rzecznik prasowy KASHUE.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: CO2 krępuje cementowe plany Atlasa

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!