PARTNER PORTALU partner portalu wnp.pl
Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Co zrobić, aby nie umarło budownictwo TBS?

Autor: wnp.pl (Piotr Stefaniak)
28-04-2011 09:53

Ze względu na konieczność "rzetelnej dyskusji, z udziałem przedstawicieli wszystkich zainteresowanych środowisk" i uwzględnienia ich opinii, posłowie z komisji Infrastruktury postanowili powołać podkomisję do prac nad projektem zmiany ustawy o niektórych formach popierania budownictwa mieszkaniowego oraz ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych.

Na rynku budownictwa mieszkaniowego zaszły istotne zmiany od czasu wejścia w życie w październiku 1995 roku obowiązującej ustawy. Rynek wyraźnie uległ polaryzacji, na budownictwo indywidualne i realizowane przez deweloperów, przy gwałtownej redukcji lub zaniku budownictwa spółdzielczego i przez towarzystwa budownictwa społecznego (TBS). Coraz trudniej nakłonić samorządy lub prywatnych inwestorów do zaspokojenia potrzeb mieszkaniowych osób, które nie mają zdolności kredytowej z powodów społecznych lub wieku.
Co istotne, obecny stan prawny nie przewiduje też możliwości zbywania, wybudowanych z udziałem kredytu udzielonego ze środków Krajowy Fundusz Mieszkaniowy lub BGK (co przewiduje rządowy program popierania budownictwa mieszkaniowego) lokali na wynajem, które stanowią własność TBS i spółdzielni mieszkaniowych oraz przekształcenia spółdzielczych lokatorskich praw do lokalu mieszkalnego na prawo własnościowe.

Jak wynika z badania ankietowego przeprowadzonego przez Ministerstwo Infrastruktury, ok. 87 proc. najemców zamieszkuje w TBS-ach na podstawie wpłaty partycypacji w kosztach budowy mieszkania. W tej grupie można wyróżnić: najemców będących jednocześnie partycypantami (61,3 proc.), najemców, za których partycypację wpłaciła osoba trzecia (15,2 proc.), najemców, za których partycypację wpłaciła gmina (21,2 proc.), najemców, za których partycypację wpłacił pracodawca (1,6 proc.). Mimo poniesienia wysokich kosztów partycypacji, prawo partycypanta ogranicza się jednak tylko do wynajmu mieszkania lub możliwości wskazania najemcy.

Podobna sytuacja występuje w przypadku mieszkań wybudowanych ze środków KFM przez spółdzielnie mieszkaniowe i zamieszkanych na zasadach spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu. Spółdzielcy spłacając zobowiązania przypadające na lokale powiększają jednocześnie wkład mieszkaniowy. Teoretycznie możliwa jest zatem sytuacja, że spółdzielcy spłacą 100 proc. wartości mieszkania i nadal nie będą mieli prawa do przekształcenia go na własność.

Projektowana ustawa, zgłoszona przez rząd, określa mechanizm wyodrębniania na własność lokali mieszkalnych w przypadku TBS. W założeniu, ma przyczynić się do większej transparentności procesu przekształcania mieszkań na własność i zapobieganiu ewentualnym nadużyciom.

W dyskusji, z udziałem m.in. przedstawicieli Miasta Stołecznego Warszawa i Stowarzyszenia Budownictwa Społecznego i Ogólnopolskiego TBS wskazywano na różne luki prawne i martwe przepisy. W tej formule, szczególnie prywatnym TBS grozi bankructwo, bowiem nie mają możliwości sprzedaży lokali, a pomoc finansowa jest znikoma, podobnie jak poziom indeksacji kredytów. Potrzebne jest bardziej precyzyjne określenie roli BGK w finansowaniu budownictwa społecznego i relacji tego banku z TBS-ami. Podkreślono, że należy pilnie znowelizować ustawę, bowiem budownictwo w formule TBS zamiera.

Dlatego posłowie zadecydowali o powołaniu podkomisji, która określi paletę uwag i poprawek do projektu ustawy, przed skierowaniem jej do publicznej debaty w sejmie.
Podobał się artykuł? Podziel się!SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


33 719 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

966 189 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 764 ofert w bazie

2 782 271 ofert w bazie


397 662 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNERZY

  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP