Co polski rynek wie o konstrukcjach modułowych opartych na kontenerach?

Co polski rynek wie o konstrukcjach modułowych opartych na kontenerach?
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

W związku z coraz większym zainteresowaniem rozwiązaniami modułowymi w polskim budownictwie, firma Touax wspólnie z Millward Brown przeprowadziła badanie, które miało na celu sprawdzenie poziomu znajomości tej technologii. Ponadto zweryfikowano świadomość respondentów na temat korzyści dostarczanych przez rozwiązania modułowe.

Znajomość budownictwa modułowego

Średnie i duże firmy, jak każde inne, starają się, w zależności od charakteru swojej działalności, sprawnie adaptować się do sytuacji rynkowej oraz własnych potrzeb. Przedstawiciele tych przedsiębiorstw są więc coraz bardziej ciekawi i świadomi nowych rozwiązań oraz chętnie je implementują, w celu zdynamizowania rozwoju firmy. Dotyczy to także technologii budowlanych.

Wyniki badania wskazują, że większość respondentów słyszała o budownictwie modułowym. Znajomość kategorii jest zbliżona wśród przedstawicieli firm dużych (76%) i średnich (75%) - mówi Jacek Staniszewski, Dyrektor Generalny Touax. Jednak pomimo deklarowanej wiedzy na temat rozwiązań modułowych, znacznie gorzej wypada świadomość na temat korzyści wynikających ze stosowania takiego rodzaju budownictwa - zaznacza.

Wiedza o korzyściach z rozwiązań modułowych

Wśród respondentów, czyli przedstawicieli potencjalnych grup docelowych odpowiedzialnych za rozwój infrastruktury w przedsiębiorstwach zweryfikowano także świadomość na temat korzyści dostarczanych przez tę technologię.

Tylko 1/3 respondentów zadeklarowała znajomość korzyści, które są charakterystyczne dla rozwiązań budownictwa modułowego. Istotnie częściej deklarowali ją przedstawiciele firm dużych (39%) niż średnich (26%). Ankietowanych poproszono o wymienienie najistotniejszych znanych im korzyści oferowanych przez budownictwo modułowe. Odpowiedzi najczęściej odnosiły się do krótkiego czasu budowy. Cechę tę wskazało 40% badanych z firm dużych i 37% ze średnich. Jako następną podali oni możliwość przeniesienia budynku. Tę zaletę podkreślały częściej osoby reprezentujące duże przedsiębiorstwa - 31% do 17%.

Z kolei niskie koszty budowy wskazało odpowiednio 21% respondentów z dużych i 22% ze średnich przedsiębiorstw. W przypadku możliwości zmiany przeznaczenia lub funkcji budynku, cecha ta była znacznie więcej razy wymieniana przez przedstawicieli dużych (16%), niż średnich firm (6%). Korzyści z powiększenia budynku również częściej podkreślali ankietowani z większych podmiotów (9%), w porównaniu ze średnimi (3%).

Sporadycznie wymieniane były też przez respondentów takie cechy, jak brak wymogu pozwolenia na budowę, możliwość pomniejszenia budynku, oszczędność na realizacji i eksploatacji, oszczędność miejsca podczas budowy, łatwy montaż oraz - zamykająca listę - możliwość skorzystania z różnorodnych form finansowania, takich jak wynajem czy leasing.

Respondenci zwracali uwagę na podstawowe korzyści, jakie oferuje technologia oparta na modułach. Warto jednak pamiętać, że oprócz wskazywanego czasu budowy czy kosztów, budownictwo modułowe oparte na kontenerach pozwala na przenoszenie budynku, jego zwiększanie lub zmniejszanie. Umożliwia także wprowadzenie dodatkowych przeszkleń lub rezygnację z nich w bieżącym budynku, w zależności od jego przeznaczenia i zmieniających się potrzeb klienta - podkreśla Jacek Staniszewski, Dyrektor Generalny Touax.

Potrzeby przedsiębiorstw

Często inwestycja związana z realizacją budynku to proces długi i żmudny. Stąd inwestorzy, w celu szybkiego rozpoczęcia działalności na początkowym etapie, coraz częściej skłaniają się ku rozwiązaniom tymczasowym - budynkom modułowym opartym na kontenerach. Potwierdzają to wyniki badania, w którym od 30 do 40% ankietowanych firm ma, miała lub będzie miała potrzeby, które mogłoby zaspokoić budownictwo modułowe.

Obiekt w technologii modułowej jest więc niezwykle ciekawą propozycją dla przedsiębiorców. Rozwiązanie to jest bowiem synonimem nowoczesnego i szybkiego budownictwa, spełniającego wysokie normy budowlane oraz wymagania ochrony środowiska. Wszystko dlatego, że dają możliwość elastycznego łączenia poszczególnych modułów, efektywność kosztową inwestycji oraz szeroki potencjał zastosowania - podsumowuje Dyrektor Generalny Touax.

Więcej na temat rozwiązań modułowych opartych na kontenerach

można przeczytać na
www.touax.pl.

×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Co polski rynek wie o konstrukcjach modułowych opartych na kontenerach?

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!