Chińczycy raczej nam stadionów nie zbudują

Chińczycy raczej nam stadionów nie zbudują
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Azjatyckie firmy nie zawsze spełniają kryteria przetargów. Tylko w trzech miastach budowniczymi obiektów sportowych na EURO 2012 mogą być firmy z Chin. Ale ich szanse na zwycięstwa w przetargach nie są duże.

Po powrocie z igrzysk olimpijskich w Pekinie minister sportu i turystyki Mirosław Drzewiecki obwieścił wszem i wobec, że tamtejsze firmy budowlane są bardzo zainteresowane realizacją polskich inwestycji związanych z przygotowaniami do Mistrzostw Europy w Piłce Nożnej w 2012 r. Nie omieszkał dodać, że są w stanie zaoferować ceny o połowę niższe od proponowanych przez dotychczasowych oferentów. Podobne deklaracje składał, zarówno przed swoją kolejną wyprawą do Chin, którą po kilku dniach od powrotu z igrzysk odbył z wicepremierem Grzegorzem Schetyną, jak i po niej - czytamy w "Pulsie Biznesu".

— Chińskie firmy są przygotowane, żeby w Polsce przed EURO 2012 zbudować wszystko: autostrady, metro, stadiony, szybkie koleje — powiedział po powrocie z tej eskapady.

Ostatnio zaś podobną deklarację złożył 11 września, podczas panelu "Największy plac budowy w Europie — inwestycje na EURO 2012", który był częścią Forum Ekonomicznego w Krynicy.

Aktywność Ministra Drzewieckiego w tym zakresie ukierunkowana jest na działania mające na celu zachęcenie do wzięcia udziału w procedurach przetargowych jak największej liczby podmiotów gospodarczych mających doświadczenie w realizacji projektów infrastrukturalnych, co w znacznej mierze zwiększy konkurencyjność składanych ofert. Zwiększenie konkurencyjności pozwoli uniknąć sytuacji, w której oferowana cena nawet dwukrotnie przewyższa koszt inwestycji ustalonej na podstawie analiz ekspertów (przykład — przetarg na drugą linię metra w Warszawie) - informuje oficjalnie ministerstwo.

Zapowiedzi ministra dotyczyły całości inwestycji związanych z EURO 2012. Firmy z Państwa Środka znaczącego udziału w budowie obiektów sportowych związanych z EURO 2012 mieć u nas nie będą. Głównie dlatego że w trzech z sześciu miast stadiony w znacznej mierze są już zbudowane. Tak jest w Chorzowie, Krakowie i Poznaniu.

Na Śląsku do zakończenia modernizacji stadionu pozostało w zasadzie tylko wykonanie zadaszenia i przebudowa jednej trybuny. Trochę więcej prac zostało w Małopolsce i Wielkopolsce.

— Musimy wybudować jeszcze dwie trybuny i parkingi. Obecnie trwa procedura przetargowa, której rozstrzygnięcie planujemy na 7 października — mówi Barbara Janik, dyrektor biura ds. EURO 2012 w krakowskim magistracie.

W Poznaniu z czterech trybun gotowa jest jedna. Ale druga jest już w trakcie odbiorów technicznych. Pozostało zbudowanie dwóch i zadaszenie trzech trybun.

— Przetarg jest ogłoszony. Chcielibyśmy go rozstrzygnąć w listopadzie. Firmy na razie pobierają dokumentację, więc nie wiemy, kto w rzeczywistości złoży ofertę — zaznacza Ryszard Dembiński, prezes spółki Euro Poznań 2012.

Duże przetargi na budowę stadionów pozostają nierozstrzygnięte w Warszawie, Gdańsku i Wrocławiu. Na Mazowszu i Dolnym Śląsku wyjaśniona jest tylko kwestia robót przygotowawczych — rozbiórki, wycinki drzew itp. Na Pomorzu przetarg na roboty ziemne i melioracyjne odbywa się równolegle z przetargiem na generalnego wykonawcę stadionu. Ale na razie nic nie wskazuje, aby Chińczycy mieli zdobyć to zlecenie.

Na generalne wykonawstwo obiektów we Wrocławiu i Gdańsku chiński biznes pewne szanse ma. Głównie dlatego że w ogóle przystąpił do przetargów.

— Do przetargu na generalnego wykonawcę stanęło 9 oferentów. Są wśród nich firmy belgijskie i niemieckie, ale też dwie chińskie. Na dniach zawęzimy grupę oferentów do pięciu, których zaprosimy do składania ofert cenowych i prawdopodobnie w listopadzie podpiszemy umowę z wybranym wykonawcą — informuje Hanna Domagała, dyrektor biura ds. EURO 2012 we wrocławskim Urzędzie Miejskim.

Warunkiem otrzymania zlecenia we Wrocławiu jest doświadczenie oferenta w budowie obiektów sportowych (stadionów lub hal) na minimum 30 tys. widzów. Podobny warunek postawiono w Gdańsku i zdaniem szefa spółki Biuro Inwestycji Euro Gdańsk 2012 (BIEG 2012), jest to warunek, którego jeden z chińskich oferentów może nie spełnić. W Gdańsku stanęło bowiem do przetargu również dziewięciu oferentów, w tym 7 tych samych co we Wrocławiu. W tej siódemce są zaś te same dwie firmy chińskie (jedna w konsorcjum z polską).

Warunku doświadczenia w generalnym wykonawstwie obiektów sportowych nie stawiają natomiast w Warszawie. Tam kryterium wstępnej selekcji potencjalnych budowniczych Stadionu Narodowego jest po prostu potencjał ekonomiczny przedsiębiorstw zainteresowanych zleceniem.

— Doświadczenie w budowie stadionów nie może być kryterium selekcji wykonawców, bo w Polsce przez lata dużych obiektów sportowych się nie budowało. Ostatnio powstał stadion w Kielcach, ale to obiekt na 14 tys. widzów, a więc nieporównywalny z naszym projektem — zaznacza Marcin Hadaj, rzecznik Narodowego Centrum Sportu.

Kto będzie chciał budować na gruzach Stadionu Dziesięciolecia, dowiemy się jednak dopiero za kilka tygodni. Po prostu oferty będzie można składać dopiero od 6 października 2008 r. Być może będą wśród nich również propozycje Chińczyków. Ale jeśli nawet, to nie ma pewności, że właśnie oni wygrają - podsumowuje "Puls Biznesu".
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Chińczycy raczej nam stadionów nie zbudują

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!