Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Chińczycy najtańsi w Kozienicach. Alstom bez oferty

Autor: wnp.pl (Tomasz Elżbieciak)
25-04-2012 15:16
Chińczycy najtańsi w Kozienicach. Alstom bez oferty
Fot. mat. pras. Enea

Chińskie konsorcjum CNEEC z Covec złożyło tańszą o dokładanie 121 mln zł ofertę od konsorcjum Hitachi Power Europe i Polimeksu-Mostostalu w przetargu na blok 900-1000 MW w Elektrowni Kozienice - wynika z nieoficjalnych informacji wnp.pl. Ze złożenia końcowej oferty zrezygnowało natomiast konsorcjum Alstomu i PBG.

Otwarcie ofert nastąpiło w środę o godz. 12. Rzecznik Enei, Dagmara Prystacka, powiedziała wnp.pl, że spółka nie zamierza informować o cenach i parametrach zaproponowanych przez wykonawców do momentu wyboru najkorzystniejszej oferty.
Z nieoficjalnych informacji wnp.pl wynika, że oferta chińskiego konsorcjum opiewa dokładnie na 6,158 mld zł brutto, a oferta konsorcjum Hitachi i Polimeksu na 6,279 mld zł brutto. Budżet zamawiającego wynosi natomiast na ok. 6,3 mld zł.

Przy wyborze najkorzystniejszej oferty mają być brane pod uwagę kryteria ceny (70 proc.), sprawność bloku netto (20 proc.), zwyżka mocy powyżej mocy minimalnej (5 proc.) oraz czas realizacji (5 proc.).

Chińskie konsorcjum zaproponowało sprawność bloku na poziomie 44,7 proc., zwyżkę mocy w wysokości 919 MW netto oraz 71-miesięczny czas realizacji.

W przypadku konsorcjum Hitachi i Polimeksu sprawność bloku wynosi 45,59 proc., zwyżka mocy 1000 MW netto, a czas realizacji to 58 miesięcy.

Ostatecznej oferty nie złożyło natomiast konsorcjum Alstomu i PBG.

- Po wnikliwej analizie ostatecznego SIWZ dla projektu Kozienice wspólnie z naszym partnerem PBG, podjęliśmy decyzję o nieskładaniu oferty - poinformowała portal wnp.pl dyrektor ds. komunikacji Alstom w Polsce, Dorota Januszkiewicz.

- Naszym zdaniem, postawione w ostatecznej specyfikacji dla budowy nowego bloku w Kozienicach bardzo trudne wymagania handlowo-techniczne, głównie w zakresie zapisów handlowych, niespotykane dla tego typu kontraktów na świecie, niosące daleko idące ryzyko po stronie wykonawcy oraz nakładające w niektórych przypadkach spełnienie świadczeń, na które wykonawca nie ma bezpośredniego wpływu, przyczyniły się również do podjęcia tej decyzji - dodała.

Zaznaczyła również, że Alstom uczestniczy w większości przetargów na budowę nowych mocy w polskiej energetyce i chce skoncentrować się na tych projektach, gdzie może zaoferować rozwiązania optymalne dla klienta.

- Obecnie realizujemy wspólnie z EdF budowę bloku węglowego w Rybniku, gdzie prace przebiegają zgodnie z harmonogramem - podsumowała Januszkiewicz.

Opalany węglem kamiennym nowy blok w Kozienicach ma zwiększyć o 1/3 zdolności produkcyjne elektrowni. Jego sprawność netto ma wynosić minimum 44,5 proc. i będzie możliwość dobudowania w przyszłości instalacji do wychwytywania ze spalin dwutlenku węgla (CCS).

Enea zakłada, że podpisanie umowy na budowę nowego bloku nastąpi na przełomie drugiego i trzeciego kwartału 2012 r. Inwestycja będzie finansowana ze środków własnych Enei oraz 10-letniego programu emisji obligacji.

Elektrownia ma już zatwierdzony projekt budowlany nowego bloku oraz pozwolenie na budowę. Natomiast w styczniu tego roku podpisała z Bogdanką wartą ok. 11,25 mld zł netto dwudziestoletnią umowę na dostawy węgla energetycznego.

Tomasz Elżbieciak

KOMENTARZE (31)
SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


44 648 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNER

  • partner serwisu
  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP