XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

Chińczycy budują, a nie piją i nie straszą

Chińczycy budują, a nie piją i nie straszą
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Nie piją, nie spóźniają się i nie straszą, że bez wyższej pensji wyjadą do Londynu. Lada dzień w Katowicach zacznie się budowa pierwszego domu rękami budowlańców z Chin. Cieszą się narzekające na brak rąk do pracy firmy. Narzekają związkowcy.

Chińczyków na początku będzie tylko dziesięciu: murarze, cieśle i specjaliści od wykończenia wnętrz - pisze katowicka "Gazeta Wyborcza". Będą stawiać pokazowy dom w katowickich Piotrowicach. Pokazowy, bo firma, która chińskich robotników sprowadza do Polski, chce przekonać wszystkich, że to dobrzy fachowcy, a przy okazji rozwiać obawy o łamanie przepisów pracowniczych.

Na tę ostatnią sprawę zwracają uwagę przede wszystkim związkowcy. Robotnicy z Chin kojarzą się im ze zorganizowanym międzynarodowym wyzyskiem pod kontrolą mafii. I z obozami pracy, gdzie ludzie harują jak bydło bez żadnej możliwości sprzeciwu.

- To psucie rynku pracy. Wiadomo, że Chińczyk, który pracuje za tradycyjną miseczkę ryżu, jest tańszy od Polaka. Płaćmy im tyle samo co naszym pracownikom i zobaczymy, kogo wtedy wybierze pracodawca. Wciąż mamy bardzo dużo fachowców, którzy nie potrafią znaleźć pracy, więc po co sprowadzać ich z Azji - denerwuje się Jacek Smagowicz z Komisji Krajowej NSZZ "Solidarność".

Andrzej Kaszubski z firmy EuroChiny, która stoi za planami ściągnięcia Chińczyków do Katowic, odpowiada na to argumentem, że robotnicy z Chin są o 30-40 proc. bardziej wydajni od polskich. - Nie piją, są zdyscyplinowani, a pracodawca może być pewien, że zawsze przyjdą do pracy - przekonuje.

Z tego powodu katowickie przedsiębiorstwo planuje nie tylko sprowadzić robotników na swoje budowy. Oferuje także pośrednictwo przy imporcie chińskich robotników. - Do tej pory nikt nie świadczył takich usług na Śląsku. Chodzi nam głównie o fachowców z branży budowlanej. Sami przekonaliśmy się, że znalezienie ich na miejscu często graniczy z cudem. Choć jeśli będzie zapotrzebowanie na pracowników z innych dziedzin, też nie ma problemu. Już teraz prowadzimy zaawansowane rozmowy z dwoma śląskimi firmami. Chodzi o kilkuset pracowników - mówi Kaszubski.

EuroChiny znalazły azjatyckiego partnera, który na miejscu pomaga znaleźć odpowiednich fachowców. Koszt sprowadzenia jednego robotnika to ok. 2 tys. zł. Tyle kosztuje bilet lotniczy oraz załatwienie wszystkich formalności związanych z pozwoleniem na pracę i wizami. Cała procedura trwa od dwóch do trzech miesięcy.

Chińscy robotnicy mają nie tylko wypełnić lukę po polskich fachowcach, którzy w ostatnich kilku latach wybrali pracę na Zachodzie. Ich głównym atutem ma być wynagrodzenie, nawet o jedną trzecią niższe od tego, które dostają Polacy. Miesięczna pensja niewykwalifikowanego robotnika to 600 dolarów, a doświadczonego brygadzisty ze znajomością angielskiego - 900.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Chińczycy budują, a nie piją i nie straszą

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!