XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

Chaotyczna budowa lokalnych dróg

Chaotyczna budowa lokalnych dróg
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Dzięki niej powstało 3,8 tys. km dróg. Ale nie tworzą one spójnej sieci. Nie wpisują się także w realizację strategii rozwoju województw.

W układzie projektów drogowych, które zrealizowano w ramach Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego, trudno doszukać się konsekwencji i dążenia do spełniania założeń strategicznych – wynika z raportu przygotowanego na zlecenie Ministerstwa Rozwoju Regionalnego.

Regiony w latach 2004 – 2006 miały do dyspozycji na inwestycje drogowe ok. 2,8 mld zł. W sumie zbudowano lub zmodernizowano ok. 3,8 tys. km dróg. Zdaniem autorów raportu nie wszędzie pieniądze wydano efektywnie - pisze "Rzeczpospolita".

– Staraliśmy się odpowiedzieć na pytania, czy powstające odcinki dróg są ze sobą powiązane geograficznie i funkcjonalnie, czy się uzupełniają i wpisują w tworzenie spójnej sieci drogowej – mówi Rajmund Ryś z firmy Kantor Doradcy w Zarządzaniu, która opracowała raport „Komplementarność projektów z zakresu infrastruktury transportu drogowego realizowanych w ramach ZPORR”. Najlepiej pod tym względem wypadło woj. podkarpackie, świętokrzyskie czy lubelskie, najgorzej – pomorskie, opolskie i warmińsko-mazurskie.

– Jeśli naniesie się na mapę wszystkie projekty zrealizowane w ramach ZPORR, wychodzi kaszka: mnóstwo małych projektów rozsianych po całym kraju – ocenia Jerzy Kwieciński, b. minister rozwoju regionalnego. Średnia długość zmodernizowanego odcinka to ok. 3,2 km. Prawie 400 projektów dotyczyło odcinków do jednego kilometra, a ok. 600 – do pięciu kilometrów. – Firmy zgłaszały nam, że droga kończy się na granicy danej gminy, nie łączy ważnych punktów – mówi Marzena Chmielewska z PKPP Lewiatan.

Według autorów raportu w wielu regionach istotniejszym niż spójność dróg kryterium wyboru projektów były bieżące potrzeby lub dążenie do zaspokojenia oczekiwań jak największej liczby samorządów.

Jacek Protas, wicemarszałek woj. warmińsko-mazurskiego, nie zgadza się, że inwestycje były wybierane chaotycznie, ale przyznaje, że decydowały najpilniejsze potrzeby. – Część projektów była rozproszona, ale bez nich, np. remontu mostu, zatamowałyby się nam połączenia komunikacyjne – wyjaśnia.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Chaotyczna budowa lokalnych dróg

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!