Cersanit wybuduje fabrykę w Rumunii

Cersanit wybuduje fabrykę w Rumunii
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Firma kupiła od Barlinka w okolicach miasta Bacau nieruchomości za 15 mln euro. W najbliższych latach wybuduje tam zakład wytwarzający 12 mln mkw. płytek rocznie. Dokładne koszty inwestycji nie są znane, ale na pewno będą liczone w setkach milionów złotych.

Spółka kontrolowana przez Michała Sołowowa przymierza się do wybudowania kolejnej dużej fabryki. Zakład o mocach produkcyjnych 12 mln mkw płytek rocznie powstanie w Rumunii, w okolicach miasta Bacau. Cersanit zrobił już pierwszy krok. Kosztem 15 mln euro (ponad 50 mln zł) kupił od Barlinka nieruchomości o łącznej powierzchni 33,5 ha. Dzięki inwestycji, która ma zostać zrealizowana w ciągu 2 lat, giełdowa spółka umocni swoją pozycję jednego z największych producentów płytek ceramicznych w Europie - czytamy w "Parkiecie".

Cersanit jest obecny w Rumunii od zeszłego roku. Za 2,3 mln euro kupił 77,8 proc. udziałów w podupadającej fabryce ceramiki sanitarnej Romanceram (obecnie Cersanit Romania). Od tego czasu nabył od pozostałych udziałowców firmy, której akcje notowane są na tamtejszym rynku pozagiełdowym, ponad 20 proc. papierów.

Przedstawiciele Cersanitu już wcześniej zapowiadali, że planują w Rumunii kolejne inwestycje.

- To jeden z naszych rynków rodzimych. Chcemy stanąć tam mocno na dwóch nogach, czyli w obu segmentach, ceramiki sanitarnej i płytek - wyjaśnia Artur Kłoczko, członek rady nadzorczej Cersanitu. Wyroby z nowego zakładu byłyby sprzedawane na rynku rumuńskim, a także eksportowane na Węgry, do Bułgarii i krajów byłej Jugosławii. Działka, na której powstanie nowy zakład, znajduje się w pobliżu drogi szybkiego ruchu, co powinno ułatwić logistykę.

W tej chwili łączne moce produkcyjne fabryk Cersanitu w Polsce, Rosji i na Ukrainie sięgają 70 mln mkw rocznie. Nowa fabryka zwiększy je o kilkanaście procent. - W ramach pierwszego etapu inwestycji chcemy wybudować zakład wytwarzający 7 mln mkw płytek rocznie. Później rozbudujemy moce produkcyjne naszej rumuńskiej fabryki o kolejne 5 mln mkw - mówi Kłoczko.

Budowa zakładu ma rozpocząć się na początku 2009 r. - Liczymy, że pierwszy etap będzie gotowy pod koniec roku. Późniejsza rozbudowa fabryki zależy od rozwoju rynku, ale wstępnie planujemy ją na 2010 rok - informuje Kłoczko.

A ile może kosztować taka inwestycja? Szacuje się, że na budowę fabryki płytek na Ukrainie o podobnych mocach produkcyjnych Cersanit wyda około 140 mln euro, czyli prawie pół miliarda złotych (przy obecnym kursie). - Nie możemy podać jeszcze dokładnej kwoty, ale to będą setki milionów złotych - przyznaje Kłoczko. Nie wiadomo, w jaki sposób Cersanit zamierza sfinansować budowę rumuńskiej fabryki. Prawdopodobnie większość pokryje z kredytów inwestycyjnych.

Zakup działek w Bacau przez Cersanit znacząco poprawi bilans siostrzanego Barlinka (w tej spółce Michał Sołowow ma 68 proc. akcji). Na początku tego roku za wierzytelności oraz udziały w spółce Diana Forest (obecnie Barlinek Romania) spółka zapłaciła niespełna 90 mln zł - podaje "Parkiet".
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Cersanit wybuduje fabrykę w Rumunii

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!