Centralny Port Komunikacyjny poważnie zagrożony

Centralny Port Komunikacyjny poważnie zagrożony
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Jak stwierdził Jerzy Kwieciński, wiceminister rozwoju, w obecnej perspektywie finansowej UE infrastruktura portów lotniczych, w tym Centralnego Portu Komunikacyjnego, nie może być finansowana ze środków unijnych. Chodzi m.in. o pasy startowe czy terminale.

  • - W tej perspektywie finansowej, czyli 2014-2020 - poza wyjątkami - nie mamy możliwości finansowania infrastruktury portów lotniczych, takich jak terminale czy pasy startowe - powiedział Kwieciński podczas sejmowej podkomisji stałej ds. wykorzystania środków pochodzących z Unii Europejskiej. 
  • Jak tłumaczył wiceminister, taka możliwość była w poprzedniej perspektywie, w latach 2007-2013, oraz we wcześniejszych. Przypomniał, że Polska zmodernizowała wówczas praktycznie wszystkie porty lotnicze, które były w sieci TEN-T, czyli Transeuropejskiej Sieci Transportowej.
  • Jerzy Kwieciński poinformował, że Komisja Europejska wie o projekcie CPK. - Będziemy starali się uzyskać jego finansowanie w przyszłej perspektywie finansowej, czyli na lata 2021-2027 - powiedział. - Rozmowy na temat tej przyszłej perspektywy już się rozpoczęły.

Komisja Europejska - jak zaznaczył Jerzy Kwieciński - wstrzymała możliwość finansowania tego typu inwestycji w Europie po dosyć krytycznym raporcie Europejskiego Trybunału Obrachunkowego, który wykazał w bardzo wielu przypadkach niską ekonomiczność tego typu przedsięwzięć, szczególnie w odniesieni do portów regionalnych.

- Naszym priorytetem będzie włączenie tych przedsięwzięć (związanych z CPK - red.) do sieci TEN-T i finansowanie na tyle, na ile jest to możliwe w ramach przyszłej perspektywy finansowej - powiedział Kwieciński.

Jak mówił, pod uwagę mogą być brane również inne źródła finansowania, np. pieniądze z planu inwestycyjnego dla Europy, potocznie nazywanego "Planem Junckera", czy z programu Connecting Europe Facility (CEF) for Transport.

- To się odbiło na decyzji dotyczącej tej perspektywy finansowej - dodał. Dlatego - jak tłumaczył - teraz nie ma możliwości finansowania tej głównej infrastruktury portu lotniczego ze środków unijnych. Wyjątkiem mogą być te działania, które są związane z zapewnieniem bezpieczeństwa w portach lotniczych, jak również takie, które są związane z zapewnieniem integralności ruchu lotniczego w Unii Europejskiej - tłumaczył.

Poinformował, że Komisja Europejska wie o projekcie CPK. - Będziemy starali się uzyskać jego finansowanie w przyszłej perspektywie finansowej, czyli na lata 2021-2027 - mówił. - Rozmowy na temat tej przyszłej perspektywy już się rozpoczęły - dodał. Jego zdaniem kluczowe będzie przedstawienie propozycji na przyszłą perspektywę przez Komisję Europejską, co ma nastąpić w maju 2018 r.

- Wiemy, że środki dla Polski w tej kolejnej perspektywie na pewno będą niższe - powiedział Kwieciński. - UE jest w innej sytuacji finansowej, aniżeli była przed poprzednią perspektywą finansową. Unia Europejska przeszła poważny kryzys w ostatnich latach i dopiero wychodzi z kryzysu, który się zaczął w 2009 r. - mówił. Budżet unijny będzie mniejszy - jak mówił - również ze względu na Brexit i nowe priorytety UE, np. kwestie bezpieczeństwa i polityki migracyjnej.

Zdaniem Kwiecińskiego, Centralny Port Komunikacyjny będzie "jednym z najważniejszych przedsięwzięć naszego kraju w najbliższych latach". "Jego realizacja jest kluczowa dla rozwoju naszego kraju, bo będzie on spełniał nie tylko rolę hubu międzynarodowego, ale będzie tak naprawdę węzłem komunikacyjnym dla różnych źródeł transportu, w szczególności kolejowego" - mówił.

Na początku listopada rząd przyjął uchwałę ws. "Koncepcji przygotowania i realizacji inwestycji Port Solidarność - Centralny Port Komunikacyjny dla Rzeczypospolitej Polskiej". Nowe lotnisko ma powstać między Łodzią a Warszawą i ma być jednym z największych przesiadkowych portów lotniczych w Europie. Po pierwszym etapie budowy ma obsługiwać do 45 mln pasażerów rocznie, a docelowo nawet ok. 100 mln. Port ma powstać na ok. 3000 ha gruntów. Obiekt wraz z towarzyszącą infrastrukturą drogową i kolejową ma kosztować ok. 30-35 mld zł. Do końca 2019 r. mają trwać prace przygotowawcze, a sam port ma być budowany przez kolejnych osiem lat, czyli powinien być otwarty w 2027 r.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Centralny Port Komunikacyjny poważnie zagrożony

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!