Cementownie w Polsce lepsze od niemieckich. Polska liderem w Europie

Cementownie w Polsce lepsze od niemieckich. Polska liderem w Europie
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Udział paliw alternatywnych, wykorzystywanych do wypału klinkieru cementowego w polskich zakładach, osiągnął poziom 65 proc. W ten sposób zdetronizowaliśmy dotychczasowego lidera, czyli Niemcy.

W Polsce powstaje rocznie ok. 12 mln ton odpadów komunalnych. Na paliwo alternatywne (RDF - ang. Refuse Derived Fuel), które później trafia do cementowni, można wykorzystać ok. 1,3 mln ton odpadów komunalnych, czyli ponad 10 proc. ogólnej masy.
Dla porównania tyle odpadów rocznie produkuje aglomeracja warszawska. W sumie cementownie zagospodarowują więcej odpadów niż działające spalarnie odpadów.

Jak informuje portal wnp.pl Jan Deja, dyrektor biura Stowarzyszenia Producentów Cementu, obecnie udział paliw alternatywnych w bilansie cieplnym polskich zakładów wynosi ok. 65 proc.

- W ten sposób przemysł cementowy w Polsce wyprzedził Niemcy, gdzie ten udział wynosi 63 proc. - podkreśla Deja i dodaje, że w ten sposób doszło też do zmiany na pozycji lidera w tej dziedzinie w Europie.

Ekologia, ekonomia i bezpieczeństwo

Stosując paliwa alternatywne, cementownie zmniejszają zużycie węgla kamiennego, a dzięki temu również emisję CO2. To bardzo ważne dla branży, która należy do najbardziej wrażliwych pod tym względem.

W jej przypadku większość emisji CO2 jest związana z emisją procesową, do której dochodzi w trakcie rozkładu węglanu wapnia, na co zakłady nie mają wpływu.

Dlatego zastępowanie węgla przez RDF nie tylko znacznie polepsza środowiskowe wyniki cementowni, ale także ekonomiczne, gdyż dodatkowe uprawnienia do emisji CO2 trzeba kupować na wolnym rynku.

Do tego przy obecnej sytuacji na rynku węgla, na którym brakuje polskiego surowca, wykorzystanie paliw z odpadów można postrzegać jako pewien wyznacznik bezpieczeństwa energetycznego.

Zobacz też: Górażdże Cement muszą kupować węgiel z Afryki i Australii

*Jaką przyszłość mają paliwa alternatywne w Polsce? Z jakimi trudnościami zmagają się cementownie oraz dostawcy paliw? Jakie planują inwestycje? M.in. o tym piszemy w dalszej części obszernego artykułu.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Cementownie w Polsce lepsze od niemieckich. Polska liderem w Europie

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!