XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

Cementownia Cemeksu ugrzęzła w kryzysie

Cementownia Cemeksu ugrzęzła w kryzysie
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Meksykański gigant ma wielkie plany w Polsce, które jednak z powodu kryzysu musi przesunąć w czasie. Na razie inwestuje tylko w ekologię i tańszą energię.

Cemex, jeden z największych producentów cementu na świecie, planował budowę nowej cementowni w Rudnikach. Mogłaby ona wytwarzać od 3 do 4 mln ton cementu rocznie i zastąpiłaby starą linię produkcyjną o wydajności 1 mln ton rocznie. To dużo, bo w Polsce w 2008 r. zużyto 16,8 mln ton cementu (o 1,5 proc. więcej niż w 2007 r.). Firma szacuje, że budowa cementowni pochłonęłaby 400 mln EUR - czytamy w "Pulsie Biznesu".

- Nowy zakład miał ruszyć w 2011 r. Obecnie zakładamy, że będzie to 2014 r., chyba że sytuacja na rynku budowlanym zacznie się poprawiać wcześniej - mówi w dzienniku Luis Miguel Cantu, prezes Cemex Polska i Czechy.

Spółka szuka oszczędności począwszy od administracji po koszty zakupu energii i paliw potrzebnych do produkcji. Niedawno dokonała integracji działalności w Polsce i Czechach. Zamiast dwóch centrali, będzie jedna dla obu rynków - zlokalizowana w Polsce. Jesienią 2008 r. koncern zredukował zatrudnienie w obu krajach - w Polsce o 200 osób z 1700 zatrudnionych.

- W tym roku zwolnień grupowych już nie planujemy. Te, które przeprowadziliśmy, dotknęły głównie osób zatrudnionych w administracji i działalności pobocznej firmy -podkreśla w "PB" Luis Miguel Cantu.

Cemex musi się zmierzyć z rosnącymi w Polsce kosztami energii i paliw konwencjonalnych. Koncern wykorzystuje już jako źródło energii paliwa alternatywne, pochodzące z odpadów komunalnych i przemysłowych (300 tys. ton rocznie). Stanowią one obecnie 70 proc. ogółu paliw zużywanych przez Cementownię Chełm i 40 proc. w Cementowni Rudniki. Cemex chce zwiększyć ten udział, więc planuje szereg działań, które umożliwią rozwój krajowym producentom paliw altrernatywnych i nie wyklucza wspólnych inwestycji w linie produkcyjne. Celem jest zdobycie kolejnych 200 tys. ton krajowego paliwa alternatywnego. Obecnie 50 proc. zapotrzebowania koncernu na nie pokrywa import.

- Poszukujemy partnera, z którym utworzylibyśmy joint venture w celu realizacji takiej inwestycji. Rozmawiamy z lokalnymi firmami zbierającymi i przetwarzającymi odpady. To nie jest nasza podstawowa działalność, dlatego też z czasem moglibyśmy odsprzedać nasze udziały w tej spółce -twierdzi w dzienniku Luis Miguel Cantu.

Koszt budowy jednej przetwórni odpadów pochłonie od 2 do 10 mln EUR - w zależności od technologii i wielkości produkcji.

Za półtora roku Cemex wybuduje też własną farmę wiatrową w Polsce. Podobna zasila już cementownie koncernu w Meksyku. - Bierzemy pod uwagę dwie lokalizacje: Mirowo i Chełm. Zakładamy, że energia wiatrowa będzie stanowiła 25 proc. zużywanej przez nas energii - mówi w "Pulsie Biznesu" Luis Miguel Cantu.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Cementownia Cemeksu ugrzęzła w kryzysie

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!