PARTNER PORTALU partner portalu wnp.pl
Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Budownictwo: za późno na ewolucję. Potrzeba rewolucji!

Autor: wnp.pl (TE)
05-09-2013 05:46
Budownictwo: za późno na ewolucję. Potrzeba rewolucji!

Jan Styliński, prezes Polskiego Związku Pracodawców Budownictwa.

Fot. PTWP (Paweł Pawłowski)

Dziś nie ma już ani miejsca, ani sensu, aby dokonywać dalszych drobnych podregulowań systemu. Doszliśmy do momentu, w którym konieczne staje się dokonanie zmian systemowych w zakresie podejścia do całego procesu inwestycyjnego - ocenił dla portalu wnp.pl Jan Styliński, prezes Polskiego Związku Pracodawców Budownictwa.

Styliński podkreślił, że problemy rynku budowlanego mają charakter powszechny - dotyczą wszystkich firm, nie tylko tych największych, ale także średnich i małych; nie tylko wykonawców, ale także dostawców i producentów.
Prezes zaznaczył, że problemy te zdecydowanie wykroczyły też poza projekty infrastrukturalne realizowane przez Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad czy Polskie Linie Kolejowe, obejmując różne sektory budownictwa, usług i handlu materiałami.

- Pora odważnie stawić czoła obecnemu, niewydolnemu systemowi realizacji inwestycji publicznych, w tym przede wszystkim zamówieniom publicznym. Odbyć publiczną debatę, z udziałem administracji oraz rynku i stworzyć polski „Latham Report”, który będzie otwierał nowy rozdział w krajowym procesie inwestycyjnym - wskazał Styliński.

Przypomniał, że w latach dziewięćdziesiątych ubiegłego wieku Sir Michael Latham sporządził, z poparciem władz brytyjskich, raport identyfikujący problemy rynku budowlanego i rekomendujący nowe rozwiązania, które zapewniły wielki sukces ekonomiczny Wielkiej Brytanii. Zdaniem Stylińskiego, nie ma żadnych poważnych powodów, aby Polska nie miała powtórzyć podobnego sukcesu.

- Tytułem otwarcia szerokiej dyskusji o perspektywach i najpilniejszych problemach najbliższych miesięcy, pozwolę sobie wymienić - siłą rzeczy w wielce skrótowej formie - wybrane kluczowe elementy systemu, które wymagają głębokich zmian w najbliższych miesiącach. Dzisiejsza sytuacja jest bowiem wynikiem kompleksu czynników systemowych, które wymagają pilnej zmiany - stwierdził Styliński.

Poniżej prezentujemy osiem kluczowych kwestii, wskazanych przez prezesa PZPB.

1. Brak jednolitego spojrzenia na system zamówień publicznych

Brak jednego regulatora systemu. Prezes UZP w praktyce zajmuje się ustawą, a nie systemem, zaś zadania Rady Zamówień Publicznych są marginalne. Brakuje organu, który miałby umocowanie ustawowe do całościowej oceny systemu, a jednocześnie nie podlegał presji politycznej, jak może mieć to miejsce w odniesieniu do Prezesa UZP.

2. Pożyczanie doświadczenia i zasobów

Możliwość nieograniczonego korzystania z potencjału osób trzecich, które nie będą realizować zamówienia, co dopuszcza do składania ofert licznych wykonawców, bez względu na to, czy faktycznie mogą i potrafią wykonać zamówienie.SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


33 719 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

966 189 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 764 ofert w bazie

2 782 271 ofert w bazie


397 662 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNERZY

  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP