Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Budowlańcy wygrali w KIO z GDDKiA ws. kryterium oceny ofert

Autor: wnp.pl (TE)
17-05-2016 12:10
Budowlańcy wygrali w KIO z GDDKiA ws. kryterium oceny ofert
Fot. Shutterstock.com

Odwołanie złożone przez Polski Związek Pracodawców Budownictwa ws. nowego kryterium oceny ofert zostało uwzględnione przez Krajową Izbę Odwoławczą.

- Kosztami postępowania obciążono zamawiającego. To nasza kolejna wygrana. Bilans przegranych spraw przed KIO powinien zmusić GDDKIA do refleksji - podkreślił Rafał Bałdys, wiceprezes PZPB.
Niespotykane kryterium

Jak poinformował, GDDKiA w przetargu ograniczonym na projekt i budowę drogi ekspresowej S61 Szczuczyn - Budzisko wprowadziła nowe, niespotykane dotąd kryterium oceny ofert.

Jest to „zabezpieczenie bezwarunkowego dotrzymania zadeklarowanego w ofercie terminu realizacji” z wagą 5 pkt., obok innych kryteriów: terminu wykonania i długości gwarancji.

- W odwołaniu postawiliśmy szereg zarzutów dotyczących tego kryterium. Najważniejsze dotyczyły sposobu jego opisu (w zasadzie jego braku) oraz samego mechanizmu, który w praktyce były dodatkowym zabezpieczeniem umowy ponad dopuszczalny w umowie limit - wskazał Bałdys.

Dodał, że w czasie rozprawy w KIO wyjaśniono, że to zabezpieczenie miałoby pełnić funkcję motywującą dla wykonawcy, bowiem niedotrzymanie zadeklarowanego w ofercie terminu realizacji - nawet pomimo uzasadnionych przesłanek - powodowałoby egzekucję takiej gwarancji.

- Nie wnikając już w błędne rozpoznanie przez zamawiającego mechanizmów, które są dla wykonawcy motywacją (nagroda bardziej niż kara), uzależnianie egzekucji gwarancji od zdarzeń niedających się przewidzieć jest działaniem promującym hazard, a nie uczciwą konkurencję - podkreślił wiceprezes.

Zaznaczył, że przy realizacji inwestycji w obszarze szacowania ryzyk zasadą jest, że jeśli zamawiający nie zdołał w toku przygotowania inwestycji zidentyfikować ryzyk, tym bardziej nie będzie tego potrafił wykonawca w czasie potrzebnym na przygotowanie oferty.

- Delegacja tych ryzyk na wykonawcę jest działaniem szkodliwym dla inwestycji i stron procesu, o czym Drogowa Dyrekcja już wielokrotnie miała okazję się przekonać - stwierdził Bałdys.

Brak inwencji

Jak ocenił wiceprezes, zaproponowane przez GDDKiA kryteria dowodzą, że jeżeli zamawiającemu zależy na dotrzymaniu terminu wykonania powinien wykorzystywać sprawdzone mechanizmy motywujące pozytywnie, a nie wymyślać własne, nigdzie dotąd niepraktykowane i jak - pokazuje wyrok KIO - niezgodne z prawem.

- Pozostaje tylko żałować, że po tylu latach inwencja GDDKiA wciąż ogranicza się do wymyślania utrudnień, a nie optymalizacji procesu inwestycyjnego, o którą w ostatnich miesiącach intensywnie zabiega Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa, wspierane przez organizacje branżowe budownictwa - podsumował Bałdys.SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


43 964 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNER

  • partner serwisu
  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP