Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Budowlańcy ostro krytykują UZP oraz KIO

Autor: wnp.pl (Tomasz Elżbieciak)
03-12-2013 10:26
Budowlańcy ostro krytykują UZP oraz KIO

Jan Styliński, prezes Polskiego Związku Pracodawców Budownictwa.

Fot. PTWP

Prawo zamówień publicznych w obecnym kształcie wzmaga i tak silnie zakorzeniony w Polsce etatyzm oraz formalizm, stanowiące antytezę gospodarności, efektywności, racjonalizacji oraz innowacyjności - zasad, które powinny przyświecać nowocześnie zorganizowanemu państwu - ocenił dla portalu wnp.pl Jan Styliński, prezes Polskiego Związku Pracodawców Budownictwa. Szczególną uwagę zwrócił przy tym na rolę Urzędu Zamówień Publicznych oraz Krajowej Izby Odwoławczej.

Styliński wskazał, że w ostatnim czasie opinię publiczną zaskoczyły intrygujące dyskusje natury ustrojowej i politycznej pomiędzy UZP a KIO, prowadzone na kanwie zagadnienia niezależności orzeczniczej i organizacyjno-administracyjnej KIO.
- Smaczku dyskursowi dodaje także zainteresowanie Komisji Europejskiej stosowaniem art. 24 ust. 1 oraz 1a ustawy Prawo zamówień publicznych. KE poinformowała bowiem o zamiarze wszczęcia postępowania przeciwko Polsce w związku z wadliwą implementacją dyrektywy klasycznej i sektorowej - powiedział Styliński.

- Ponadto uwagę KE przykuła kwestia wysokości opłaty sądowej od skargi na orzeczenie KIO, wnoszonej do sądu okręgowego - wynosi ona do 5 mln zł - pięćdziesiąt razy więcej niż w przypadku innych postępowań sądowych - dodał.

Prezes zaznaczył, że tak znaczna wysokość opłat w zamówieniach publicznych może świadczyć o ograniczaniu w Polsce prawa do sądu a w konsekwencji prowadzić do naruszenia zasad wspólnego rynku UE. W jego opinii Prawo zamówień publicznych doznaje zróżnicowanych problemów na wielu płaszczyznach, zarówno systemowych, jak i praktycznych.

- Brak ustalenia naczelnych zasad funkcjonowania zamówień publicznych, adekwatnych do wymogów współczesnego, w swoich ambicjach nowoczesnego państwa, brak dbałości o spójność systemu, upolitycznienie urzędu Prezesa Zamówień Publicznych poprzez jego uzależnienie od Prezesa Rady Ministrów oraz brak faktycznej, organizacyjnej niezawisłości Krajowej Izby Odwoławczej to tylko część wyzwań, z jakimi musi zmierzyć się ustawodawca - wyliczył Styliński.

Podkreślił, że do tej listy można dodać chociażby konieczność wprowadzenia instrumentów, które pozwolą uczyć się interesariuszom zamówień publicznych na dotychczasowych błędach i gromadzić, analizować oraz przetwarzać zdobyte doświadczenie.

- W teorii rolę repozytorium wiedzy w zakresie systemu zamówień publicznych miał pełnić Urząd Zamówień Publicznych. Miał, ale nie pełni. A nawet gdyby zaczął taką rolę pełnić, to będzie ona niekompletna - świat kultury zachodniej poszedł bowiem istotnie do przodu, tworząc organizacje zrzeszające przedstawicieli wszystkich stron procesu inwestycyjnego, a nie tylko zamawiających. Dzięki temu spojrzenie na problemy oraz metody ich rozwiązywania jest bogatsze i w rezultacie efektywniejsze - stwierdził Styliński.

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze komentarzy! Twój może być pierwszy. Wypowiedz się!SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


43 570 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNER

  • partner serwisu
  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP