Budowlańcy krytykują ministra sportu

Budowlańcy krytykują ministra sportu
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Niech rząd się martwi, kto wybuduje drogi i autostrady na Euro 2012, ale pogoni urzędników odpowiedzialnych za przygotowanie tych inwestycji. Jeszcze rok zwłoki, a nawet chińscy budowlańcy nie uchronią nas od totalnej klapy - twierdzą Polscy przedsiębiorcy budowlani.

Wygląda na to, że właśnie na chińską odsiecz liczy minister sportu Mirosław Drzewiecki. 22 sierpnia wraz z ministrem spraw wewnętrznych i administracji Grzegorzem Schetyną udali się do Chin, gdzie mają rozmawiać m.in. z przedstawicielami tamtejszych koncernów budowlanych. We wtorek Drzewiecki zarzucił działającym u nas firmom budowlanym, że zmawiają się, zawyżają koszty, "cykają" i "doją" polskie państwo. Minister sportu zadeklarował, że pomoże chińskim firmom w wejściu na nasz rynek. Według niego są one w stanie budować dużo taniej, czego dowodem są obiekty olimpijskie w Chinach - czytamy w "Gazecie Wyborczej".

Tymczasem Polski Związek Pracodawców Budownictwa skierował do premiera pismo protestacyjne.

- Stwierdzenie, że istnieje w Polsce "dyktat" i "zmowa cenowa", to poważny zarzut, który kwalifikuje się do dochodzenia przez prokuraturę - mówił w czasie piątkowej konferencji wiceprezes związku Janusz Zaleski. Przedsiębiorcy wyjaśniali też, dlaczego ich oferty często znacznie przewyższają kosztorysy publicznych inwestorów. To skutek ryzyka związanego z kontraktami. - Musimy je odpowiednio wycenić, aby uchronić firmy przez bankructwem - tłumaczył inny wiceprezes związku i równocześnie szef giełdowej spółki budowlanej Erbud Józef Zubelewicz. Twierdzi, że wiele kontraktów jest określanych w euro, a ubezpieczenie od ryzyka kursowego słono kosztuje. - W przypadku kontraktu o wartości 80 mln euro, trwającego rok takie ubezpieczenie może kosztować 4,8 mln euro. Tyle od nas zażądał jeden z banków - opowiada Zubelewicz.

Firma startująca do dużego przetargu musi uwzględnić poziom cen materiałów i robocizny za 1, 2, 3 lata i przyjąć odpowiedni narzut. - Dziś to wróżenie z fusów. Rozwiązaniem byłoby więc wprowadzenie obowiązku stosowania procedur FIDIC [organizacja pozarządowa uznawana przez ONZ, Bank Światowy i PHARE, która opracowała warunki kontraktowe dla robót budowlanych]. Przewidują one m.in. mechanizm waloryzacyjny - uważa Zaleski. - Na Zachodzie te procedury są powszechnie stosowane, a u nas nie możemy się ich doprosić.

Pracodawcy podkreślali, że firmy pracują na 2-3-proc. marżach, więc muszą być bardzo ostrożne. Wiele z nich wpadło w poważne tarapaty, kiedy podniesiono stawkę VAT z 7 do 22 proc. Powstał problem, kto ma zapłacić różnicę - inwestor publiczny czy wykonawca. - Sądy wydają wyroki, że obaj muszą się podzielić tymi kosztami. Czy to sprawiedliwe? - pyta Zubelewicz.

Zdaniem pracodawców w tej chwili problemem nie jest brak mocy wykonawczych, ale opóźnienia w przygotowaniu inwestycji - podaje "Gazeta Wyborcza".
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Budowlańcy krytykują ministra sportu

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!