PARTNER PORTALU partner portalu wnp.pl
Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Budowlańcy i inwestor publiczny nie muszą ciągać się po sądach

Autor: wnp.pl (TE)
07-08-2013 08:23
Budowlańcy i inwestor publiczny nie muszą ciągać się po sądach
fot. PTWP

Szacowane wartość obecnych i spodziewanych sporów sądowych o roboty budowlane sięgają 10 mld zł, zaś liczba postępowań sądowych to co najmniej kilkaset. Tymczasem nie wszystkie konflikty muszą być rozwiązywane w sądach - ocenił dla portalu wnp.pl Jan Styliński, prezes Polskiego Związku Pracodawców Budownictwa.

- Zważywszy na cechy i praktykę cywilnego postępowania sądowego przed polskim sądem oraz stopień skomplikowania materii, należy spodziewać się, że w przypadku licznych sporów prawomocne wyroki zapadną po czterech, pięciu latach. Niezależnie od tego, kto wygra - Skarb Państwa czy wykonawcy - pojawią się dodatkowe koszty finansowe i społeczne - podkreślił Styliński.
W jego opinii, w tańszym i efektywniejszym rozstrzyganiu sporów może pomóc arbitraż.

- Jeśli sprawę rozstrzyga sąd, to w przypadku wygranej wykonawców odsetki - 13 proc. w skali roku, oraz koszty postępowania, płacone są ze środków publicznych, zaś w przypadku wygranej Skarbu Państwa wieloletni spór prowadzi do upadłości wielu wykonawców i wiążących się z tym negatywnych konsekwencji dla rynku pracy i rozwoju gospodarki - zaznaczył prezes.

Dodał, że te zagrożenia można minimalizować wprowadzając na szerszą skalę postępowania arbitrażowe obok lub zamiast postępowań sądowych.

- Takie rozwiązanie z powodzeniem funkcjonuje na przykład w przypadku umów dotyczących autostrad koncesyjnych w Polsce, co razem z prawidłowym podziałem ryzyk skutkowało istotnym obniżeniem liczby i wartości sporów - stwierdził Styliński.

Wskazał, że wśród przewag postępowania arbitrażowego nad postępowaniem sądowym należy wymienić przede wszystkim ekonomikę postępowania, wynikającą z jednoinstancyjności postępowania, a co za tym idzie, oszczędność czasu i kosztów.

- Przy sprawach o znacznej wartości przedmiotu sporu i o znacznym skomplikowaniu arbitraż będzie tańszy. Przy sprawach o małej wartości postępowanie arbitrażowe najprawdopodobniej okaże się droższe od prowadzonego przed sądami powszechnymi. Jednak spory dotyczące robót budowlanych przy drogach i autostradach prawie zawsze będą sporami o znacznej wartości - wyjaśnił prezes.

Dodał, że zaletą postępowania arbitrażowego jest również swoboda stron w wyborze sądu i miejsca prowadzenia postępowania, a także swoboda wyboru arbitrów, którzy zazwyczaj będą ekspertami w dziedzinie objętej sporem.

- Do składu sądu polubownego strony mogą powołać specjalistów z dziedziny, której spór dotyczy, natomiast w sądzie powszechnym w kwestii zagadnień szczególnych wypowiada się biegły sądowy, który nie ma wpływu na treść orzeczenia. W rezultacie proces przed sądem państwowym częstokroć przeistacza się w swoistą wojnę opinii, a powoływanie kolejnych biegłych prowadzi do przedłużania postępowania - podkreślił Styliński.SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


39 733 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

966 189 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 764 ofert w bazie

2 782 271 ofert w bazie


397 662 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNERZY

  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP