PARTNER PORTALU partner portalu wnp.pl
partner portalu wnp.pl
Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Budowlańcy bez łatwego "straszaka" na inwestorów?

Autor: wnp.pl (Tomasz Elżbieciak)
15-05-2014 10:21
Budowlańcy bez łatwego "straszaka" na inwestorów?
fot. PTWP (Andrzej Wawok)

Od czterech lat kodeks cywilny pozwala generalnym wykonawcom robót budowalnych żądać od inwestorów gwarancji zapłaty za wykonywane prace. To właśnie brakiem ich uzyskania w styczniu tego roku Polimex-Mostostal tłumaczył zerwanie kontraktów z GDDKiA na budowę odcinków A1, A4 oraz S69. Żądanie gwarancji zapłaty może jednak nie okazać się bezwarunkową bronią w sporze wykonawcy z zamawiającym.

Prawo przewiduje, że generalny wykonawca może żądać od inwestora gwarancji zapłaty w postaci gwarancji bankowej lub ubezpieczeniowej. Zamawiający powinien przekazać ją w terminie określonym przez generalnego wykonawcę, ale nie krótszym niż 45 dni.
- Kodeks cywilny nie wymaga uzasadnienia dla żądania gwarancji zapłaty. Wydawać by się mogło więc, że gwarancji zapłaty można żądać w każdym momencie, nawet od inwestora, który dotąd płacił terminowo - powiedział portalowi wnp.pl Tomasz Darowski, partner w kancelarii Domański Zakrzewski Palinka.

- Jest to o tyle istotne, że nieuzyskanie żądanej gwarancji daje generalnemu wykonawcy prawo do odstąpienia od umowy o roboty budowlane z winy inwestora - wskazał.

Dodał, że praktyka ostatnich czterech lat pokazuje, że wykonawcy robót budowlanych niezbyt często żądali gwarancji zapłaty od inwestorów. Przykładowo do połowy 2013 r. GDDKiA wystawiła tylko kilka takich gwarancji.

- Ostatnia kulminacja sporów budowlanych sprawia jednak, że wykonawcy zaczynają się korzystać z tego uprawnienia. Trudno przy tym ocenić, jak często powodem żądania jest realna obawa o zapłatę wynagrodzenia, a jak często poszukiwanie sposobu na odstąpienie od umowy - stwierdził Darowski.

Podkreślił, że w tym kontekście niezwykle ważne jest orzeczenie Sądu Apelacyjnego w Katowicach z marca tego roku. Sąd oceniał w nim skuteczność odstąpienia generalnego wykonawcy od umowy z powodu otrzymania gwarancji nieco innej niż przez niego żądana.

- Sąd uznał, że skuteczność odstąpienia zależy od kilku niewynikających wprost z prawa warunków. Po pierwsze, istotny jest przebieg dotychczasowej współpracy inwestora i wykonawcy - im lepsza współpraca, szczególnie co do wzajemnych rozliczeń, tym mniejsze szanse na uznanie skuteczności odstąpienia - powiedział Darowski.

Po drugie, liczy się natomiast lojalność i obowiązek współdziałania stron. Jeżeli treść gwarancji nie odpowiada żądaniu wykonawcy, to wykonawca powinien raczej wezwać inwestora do przekazania poprawionej gwarancji niż od razu odstępować od umowy.

A po trzecie - jeżeli wykonawca ma jakieś konkretne postulaty co do warunków gwarancji, to powinien je zgłosić wraz z żądaniem.

- Zgłoszenie ogólnikowo sformułowanego żądania daje inwestorowi więcej swobody co do określenia warunków gwarancji i znacząco ogranicza możliwość odstąpienia z powodu nieotrzymania przez wykonawcę „żądanej” gwarancji - podsumował Darowski.SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


43 125 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNER

  • partner serwisu
  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP