Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Budowa spalarni odpadów w Białymstoku zakończona

Autor: WNP.PL (TE)
08-01-2016 12:25
Budowa spalarni odpadów w Białymstoku zakończona

Spalarnia odpadów w Białymstoku.

Fot. Budimex

Zgodnie z zakładanym terminem 31 grudnia 2015 r. zakończyła się budowa spalarni odpadów w Białymstoku - poinformował Budimex. Zakład - poza utylizacją odpadów - będzie także produkował energię cieplną i elektryczną.

- To inwestycja, dzięki której z ponad 90 do ok. 12 proc. spadnie ilość odpadów komunalnych, które dotychczas trafiały na gminne wysypisko w pobliskich Hryniewiczach. Rocznie nowa spalarnia zutylizuje ok. 120 tys. ton odpadów - podał Budimex.
Moc elektryczna obiektu wynosi 8,6 MWe, a cieplna - 17,5 MWt. Zakładana roczna produkcja energii elektrycznej to ponad 38 tys. MWh rocznie, a cieplnej - do 360 tys. GJ w sezonie grzewczym.

Zakład powstał przy ulicy Andersa w Białymstoku. Będą do nie niej trafiały odpady z Białegostoku oraz ościennych gmin: Czarnej Białostockiej, Choroszczy, Dobrzyniewa Dużego, Gródka, Juchnowca Kościelnego, Michałowa, Supraśla, Wasilkowa i Zabłudowa. Teren ten zamieszkuje 390 tys. osób.

W spalarni została zastosowana metoda oczyszczania spalin w oparciu o system NID tj. półsucha technologia łącząca kilka funkcji w jednym urządzeniu: absorpcję gazową chlorowodoru, fluorowodoru i dwutlenku siarki, usuwanie metali ciężkich, dioksyn, furanów i cząstek stałych z wykorzystaniem węgla aktywnego i wapna oraz odpylanie spalin z wykorzystaniem filtra workowego.

W sumie zakład będzie posiada cztery stanowiska wyładowcze. Lotne popioły i stałe pozostałości, powstające w wyniku oczyszczania spalin, będą poddawane procesowi zestalania i stabilizacji.

Natomiast zadaniem instalacji waloryzacji żużla będzie wysegregowanie obecnych w żużlu metali oraz poprawienie jakości żużla tak, aby zyskał wartość handlową i nadawał się do zastosowania w budownictwie. Część żużla nienadająca się do sprzedaży zostanie zdeponowana na składowisku odpadów w Hryniewiczach.

Prace budowlane rozpoczęto w grudniu 2013 r. Generalny wykonawca - konsorcjum Budimeksu, CESPA (Hiszpania) i Keppel Seghers (Belgia) - podpisał kontrakt na budowę spalarni pod koniec sierpnia 2012 r.

Wartość umowy wynosi 409,53 mln zł brutto. Udział Budimeksu w konsorcjum wynosił ponad 50 proc. Przedsięwzięcie otrzymało 210 mln zł unijnego dofinansowania. Dodatkowo inwestor - komunalna spółka Lech - pożyczył 164 mln zł od NFOŚiGW.

Budownictwo energetyczne i przemysłowe to jeden ze strategicznych kierunków rozwoju Budimeksu. Spółka podkreśla, że jej celem jest osiągnięcie pozycji kluczowej firmy EPC w Polsce.

NA GIEŁDZIE

BUDIMEX SA [BDX]

kurs:

205.00 PLN -3.00 (-1.44%)

Notowania | Analiza techniczna

SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


22 086 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNER

  • partner serwisu
  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP