PARTNER PORTALU partner portalu wnp.pl
Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Budowa oczyszczalni ścieków komunalnych - nadal drugim zadaniem inwestycyjnym w Polsce

Autor: wnp.pl (Piotr Stefaniak)
04-05-2009 15:34

Do 2015 roku Polska nie zrealizuje rozpoczętego w 2003 r., a ocenianego obecnie na 72 mld zł, programu odprowadzania i oczyszczania ścieków komunalnych ani zgodnie z warunkami akcesji do UE, ani według później zmodyfikowanych założeń. Należy zatem dokonać drugiej jego modyfikacji, czyli zacieśnić front zadań.

Temu celowi służy tzw. społeczna konsultacja, przeprowadzana przez przedstawicieli Krajowego Zarządu Gospodarki Wodnej szczególnie z zainteresowanymi, czyli przedstawicielami gmin. To na nie bowiem spada ciężar sfinansowania budowy lub modernizacji kanalizacji i oczyszczalni - z niewielkim udziałem środków z narodowego i regionalnych FOŚiGW - a następnie kosztów ich utrzymania.
Stan wyjściowy wydawał się niezły. Tuż przed akcesją do UE, w ciągu 20 lat, zbudowano w Polsce oczyszczalnie, które wyłapują ponad 90 ścieków komunalnych i prawie 100 proc. przemysłowych. Ale okazuje się, że ścieki poddawane są tylko „jakieś” formie oczyszczania, jak ujmuje KZGW, czyli często bez ich biologicznego oczyszczenia. W praktyce więc Polska nadal nie spełnia norm redukcji związków azotanów i fosforanów ze źródeł komunalnych (i 114 zakładów spożywczych) i właśnie w traktacie akcesyjnym zobowiązała się do pełnego oczyszczania począwszy z początkiem 2016 r. zanieczyszczeń biodegradowalnych pochodzących z miast.

Do tego czasu w systemy zbierania i oczyszczania ścieków powinno zostać wyposażonych blisko 90 proc. większych skupisk ludzkich w kraju, co w języku urzędowym UE nazywane jest aglomeracją. Rozumie się przez nie miejscowości wytwarzające ścieki przez 2000 dorosłych ludzi (jest to tzw. wskaźnik RLM - równoważna liczba mieszkańców). Gminy chętnie wpisywały się na listę Krajowego programu oczyszczania ścieków komunalnych (KPOŚK), ponieważ mogły ubiegać się o wsparcie z funduszy środowiskowych. W 2003 r. łączny koszt realizacji KPOŚK oszacowano na 35 mld zł, w 2005 r. - na 42 mld zł, a dziś na ponad 72 mld zł, ponieważ znacznie zmieniły się pozycje kosztów oraz rozszerzono zadania.

- Gminy wygospodarują do 2015 r. najwyżej 30 mld zł - ocenia dr Paweł Błaszczyk z Instytutu Ochrony Środowiska. - Trzeba więc skorygować program.

Chodzi o racjonalnie przeprowadzone cięcia, raczej na zasadzie samodzielnych decyzji gmin lub związków międzygminnych. Z informacji KZGW wynika, że w pełni (czyli np. z zastosowaniem metod podwyższonego usuwania biogenów) należy zrealizować zaplanowane inwestycje w 458 aglomeracjach liczących ponad 15 tys. RLM oraz w 198 aglomeracjach o 10-15 tys. RLM (tam ma być pełne oczyszczanie biologiczne ścieków). Łącznie zredukują one do 2015 r. 90 proc. zrzucanych w ściekach ładunków biologicznych i 75 proc. ładunków azotanów i fosforanów. Do proponowanej redukcji przeznaczone są więc zadania zapisane przez 979 aglomeracji liczących 2-10 tys. RLM.

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze komentarzy! Twój może być pierwszy. Wypowiedz się!SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


41 704 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

966 189 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 764 ofert w bazie

2 782 271 ofert w bazie


397 662 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNERZY

  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP