XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

Budowa kanalizacji wokół jez. Turawskiego

Budowa kanalizacji wokół jez. Turawskiego
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Ruszyła budowa kanalizacji wokół jez. Turawskiego na Opolszczyźnie. Koszt budowy 134 km sieci, obejmującej miejscowości i ośrodki wypoczynkowe wokół jeziora, to ponad 70 milionów zł - poinformował PAP wójt Turawy Waldemar Kampa.

W ramach inwestycji powstanie 134 km sieci kanalizacyjnej, blisko 1900 przyłączy, 33 przepompownie i 4 tłocznie. Na budowę gmina pozyskała 35 milionów z unijnego funduszu spójności. "Wkład własny w połowie finansujemy z obligacji, a w połowie z kredytu" - powiedział Kampa.

Pierwszy etap inwestycji to podłączenie rejonu Kotorza Wielkiego i południowego brzegu jeziora - ponad 26 km sieci i prawie 500 gospodarstw. Później prace przeniosą się na północny brzeg jeziora i obejmą pozostałe miejscowości. "Do 2012 roku zakończymy kanalizację całej gminy" - zapowiedział wójt.

Jez. Turawskie powstałe ze spiętrzenia wód Małej Panwi jest popularnym miejscem wypoczynku opolan i mieszkańców woj. śląskiego. Na jeziorze co roku występuje zakwit sinic - mikroorganizmów, które najlepiej czują się w zanieczyszczonej wodzie z dużą zawartością fosforu, potasu i sodu. Skanalizowanie miejscowości wokół akwenu jest krokiem do pełnego oczyszczenia jeziora.

"Do pełni szczęścia brakuje skanalizowania całego dorzecza Małej Panwi. Na szczęście po opolskiej stronie prace już się rozpoczęły, a konieczność rozwiązania problemu widzi też marszałek woj. śląskiego" - wyjaśnił Kampa.

Zapowiedział, że kolejnym problemem do rozwiązania będzie neutralizacja osadów dennych, które napłynęły do jeziora przez lata, i zawierają pokłady pożywki dla sinic. "Nawet jeśli Małą Panwią płynąć będzie woda mineralna, to - bez rewitalizacji zbiornika - zakwity będą" - ocenił wójt. Dodał, że rewitalizacja jeziora to problem przerastający możliwości finansowe gminy. "Pomysły za sto milionów nie są w naszej rzeczywistości realne. Trzeba wykorzystać inne możliwości - przede wszystkim dotlenienie wody" - zaznaczył Kampa.

Urządzenie dotleniające wodę - aerator - pracuje na jez. Średnim. Zdaniem wójta doskonale spełnia swoje zadanie - mimo wysokich temperatur w wodzie nie ma sinic. "Kilka takich aeratorów, plus środek wytrącający fosfor, i już odcinamy pożywkę sinicom. To metoda małych kroków. A dotlenianie wody nikomu nie zaszkodziło" - podkreślił wójt.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Budowa kanalizacji wokół jez. Turawskiego

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!