XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

Budowa bazy w Redzikowie zaawansowana w około 15 proc.

Budowa bazy w Redzikowie zaawansowana w około 15 proc.
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Zdaniem kapitana Ricka Gilberta, który oficjalnie przejął w środę dowodzenie komponentem amerykańskim w Redzikowie, budowa bazy zaawansowana jest w około 15 proc. Polski Batalion Ochrony Bazy w Redzikowie otrzymał tego dnia sztandar.

W Redzikowie (Pomorskie) powstaje baza pocisków przechwytujących w ramach amerykańskiego systemu antyrakietowego.

W środę na terenie budowy odbyła się polsko-amerykańska uroczystość, w czasie której kpt. Rick Gilbert przejął od kpt. Christophera Landisa dowodzenie komponentem amerykańskim bazy.

Na jej terenie widać już postępy prac budowlanych: wzniesiono już m.in. szkielety kilku parterowych obiektów. Jak powiedział dziennikarzom po zakończeniu uroczystości kpt. Gilbert, w jego ocenie prace budowlane zaawansowane są w około 15 procentach. Jego zdaniem, baza osiągnie gotowość operacyjną w zakładanym wcześniej terminie, czyli do końca 2018 r.

Środowa uroczystość przekazania obowiązków pomiędzy dwoma amerykańskimi kapitanami połączona była z wręczeniem sztandaru polskiemu Batalionowi Ochrony Bazy.

Ufundowany przez społeczny komitet sztandar odebrał dowódca Batalionu płk Witold Bartoszek.

Jak wyjaśnił dziennikarzom Bartoszek, głównym zadaniem Batalionu jest ochrona i obrona całego kompleksu wojskowego w Redzikowie oraz wsparcie i obsługa logistyczna amerykańskiego komponentu tej bazy.

Zdaniem Bartoszka, współpraca Polaków z Amerykanami w bazie w Redzikowie układa się znakomicie. "Czekamy na większą liczbę amerykańskich marynarzy, bo dziś komponent stanowi około 20 osób, ale w najbliższych tygodniach, miesiącach, do połowy przyszłego roku ta liczba wzrośnie do ponad 300 osób" - mówił Bartoszek.

Umiejscowiona w Redzikowie baza pocisków przechwytujących amerykańskiego systemu obrony przeciwrakietowej ma chronić wojska USA i sojuszników z NATO przed pociskami balistycznymi wystrzelonymi z Bliskiego Wschodu. Znajdą się w niej wyrzutnia rakiet przechwytujących oraz radar śledzenia celów i kierowania ogniem.

Inwestycja jest kolejnym etapem zainicjowanego w 2009 r. programu europejskiej części tarczy antyrakietowej (European Phased Adaptive Approach).

Baza w Redzikowie ma służyć do przechowywania i odpalania rakiet SM-3 Block IIA. Baterię tych samych pocisków w wersji lądowej (Aegis Ashore) zainstalowano w Deveselu w Rumunii. W skład systemu obrony przeciwrakietowej wchodzą także cztery okręty systemu Aegis stacjonujące w Hiszpanii i uzbrojone w pociski SM-3 w wersji morskiej, a także radar wykrywania i śledzenia pocisków balistycznych w Turcji. Poszczególne elementy są włączone w system dowodzenia i kontroli w amerykańskiej bazie w niemieckim Ramstein.

W ramach inwestycji w Redzikowie powstaną obiekty dla dowództwa i administracji bazy oraz liczącego ok. 300 osób personelu. Koszty budowy Amerykanie oszacowali na kwotę od kilkudziesięciu do 300 mln dolarów.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Budowa bazy w Redzikowie zaawansowana w około 15 proc.

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!