Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Budimex szykuje się na bloki w Łagiszy i Żeraniu

Autor: wnp.pl (TE)
29-01-2016 21:48
Budimex szykuje się na bloki w Łagiszy i Żeraniu
Fot. PTWP (Andrzej Wawok)

Budimex oraz hiszpańska spółka Técnicas Reunidas złożyły do UOKiK wnioski o utworzenie wspólnych przedsiębiorców na potrzeby realizacji dwóch projektów. Chodzi o bloki gazowo-parowe w Elektrociepłowni Żerań w Warszawie oraz w Elektrowni Łagisza w Będzinie, które obecnie znajdują się na etapie postępowań przetargowych.

Budimex jest jedną z największych grup budowlano-deweloperskich w Polsce. Natomiast Técnicas Reunidas specjalizuje się w projektowaniu i budowie „pod klucz” rafinerii, elektrowni, stacji uzdatniania wody oraz innych obiektów przemysłowych.
Zarówno w przetargu na blok w EC Żerań, gdzie inwestorem jest PGNiG Termika, jak w Elektrowni Łagisza, gdzie zamawiającym jest Tauron Wytwarzanie, partnerem technologicznym Budimeksu i Técnicas Reunidas w konsorcjum jest General Electric.

W połowie grudnia 2015 r. Tauron Wytwarzanie otrzymał cztery oferty wstępne w przetargu na budowę „pod klucz” nowego bloku gazowo-parowego o mocy 413 MW w Łagiszy.

Poza konsorcjum GE, Budimeksu i Técnicas Reunidas są to: konsorcjum Siemens (Polska), Siemens (Niemcy); konsorcjum Ansaldo Energia, SNC-Lavalin Polska oraz konsorcjum Mitsubishi Hitachi Power Systems Europe (Niemcy), Mitsubishi Hitachi Power Systems (Japonia), Mitsubishi Hitachi Power Systems Europe (Wielka Brytania).

Przetarg na blok w Łagiszy obejmuje prace w formule „pod klucz”, tj. zaprojektowanie, dostawę, budowę, szkolenie personelu, rozruch, przekazanie do eksploatacji oraz serwis gwarancyjny. Wadium wynosi 32 mln zł.

Moc elektryczna netto jednostki ma wynosić od 400 do ok. 500 MWe, a moc cieplna netto ok. 250 MWt. Zakładany termin realizacji umowy będzie wynosił 180 miesięcy, z czego na budowę ma przypaść 36 miesięcy, a pozostały czas na serwis gwarancyjny.

Natomiast w drugiej połowie grudnia 2015 r. PGNiG Termika wysłała do pięciu wykonawców zaproszenia do złożenia ofert cenowych na budowę bloku gazowo-parowego o mocy 420-490 MW w EC Żerań.

Termin składania ofert ustalono na 15 marca 2016 r. Wśród wykonawców, do których wysłano zaproszenia, znajdują się takie same podmioty jak w przypadku Łagiszy, a także konsorcjum Alstom Power, Alstom (Switzerland), Alstom Power O&M, Polimex Energetyka.

Przetarg w EC Żerań obejmuje blok o mocy elektrycznej w granicach od 420 MWe do 490 MWe netto i mocy cieplnej powyżej 250 MWt wraz z instalacjami i obiektami pomocniczymi.

Zamówienie przewiduje wykonanie niezbędnych robót budowlanych oraz zaprojektowanie, uruchomienie i przekazanie do eksploatacji kogeneracyjnego bloku energetycznego wraz z instalacjami i obiektami pomocniczymi, szkolenie personelu zamawiającego oraz świadczenie wieloletniego serwisu wybranych urządzeń.

Wadium wynosi 20 mln zł. Czas trwania umowy będzie wynosił 180 miesięcy, z czego na samą budowę ma przypaść 36 miesięcy. Okres serwisu wybranych urządzeń bloku ma trwać co najmniej 144 miesiące, ale nie krócej niż dwa pełne cykle remontowe.

NA GIEŁDZIE

BUDIMEX SA [BDX]

kurs:

203.80 PLN -4.20 (-2.02%)

Notowania | Analiza techniczna

SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


44 648 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNER

  • partner serwisu
  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP