Budimex rusza z budową Trasy Niepodległości w Białymstoku

Budimex rusza z budową Trasy Niepodległości w Białymstoku
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

W Białymstoku rozpoczynają się prace przy budowie Trasy Niepodległości, kolejnej tzw. śródmiejskiej obwodnicy. W związku z inwestycją, która ma być gotowa do końca 2018 r., w sobotę zamknięto ruch na niektórych ulicach w zachodniej części miasta.

Trasa Niepodległości o długości 6,5 km zapewni możliwość szybkiego przejazdu przez Białystok, z ominięciem centrum, od zachodniej strony w kierunku północnym. To obecnie jedna z największych inwestycji drogowych realizowanych przez władze Białegostoku.

Łączny koszt budowy Trasy Niepodległości przekracza 350 mln zł; 267,5 mln zł to pieniądze unijne z programu Polska Wschodnia 2014-2020. Powstanie m.in. 11 dwupoziomowych skrzyżowań i tunel pod torami kolejowymi, który ma odciążyć obecny im. generała Fieldorfa "Nila". Do tego chodniki i ścieżki rowerowe; na trasie staną też ekrany akustyczne.

Umowę z wykonawcą, firmą Budimex, miasto podpisało pod koniec 2016 r. Budowę poprzedziła m.in. wycinka drzew w miejscach, przez które Trasa Niepodległości będzie przebiegała.

Ponieważ ruszają prace drogowe, w sobotę zamknięto dla ruchu niektóre ulice i skrzyżowania w zachodniej części miasta, na kolejnych będą zwężenia (np. zamiast dwóch pasów do jazdy, jeden). Dla mieszkańców przygotowano nową organizację ruchu, zmienione trasy mają niektóre linie autobusowe.

Chodzi przede wszystkim o osiedla: Starosielce, Leśna Dolina i Zielone Wzgórza, które Trasa Niepodległości przecina. Oprócz informacji w mediach i na stronach internetowych miasta, także w blokach pojawiły się stosowne komunikaty o utrudnieniach, na osiedlach są tablice informacyjne.

Tam, gdzie była taka potrzeba, przed zamknięciem ruchu ułożono tymczasowe przejazdy, poprawiono też nawierzchnię tam, gdzie teraz spodziewany jest wzmożony ruch. Na razie nie wiadomo, jak długo potrwają utrudnienia; niewykluczone, iż w niektórych miejscach aż do zakończenia budowy.

Budowa Trasy Niepodległości spotykała się z protestami mieszkańców osiedli, przez które będzie przebiegała. Chodziło zwłaszcza o to, że zwiększy się tam znacznie ruch i hałas, a droga w niektórych miejscach będzie przebiegała blisko domów i bloków.

Miasto przypominało, że trasa była już zaplanowana wiele lat temu i realizowana jest zgodnie z prawem. Wskazywało na korzyści dla wszystkich mieszkańców Białegostoku i przyjezdnych przede wszystkim z tego, że przejazd przez miasto będzie szybszy, a w centrum będzie mniejszy ruch.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

SPÓŁKI

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Budimex rusza z budową Trasy Niepodległości w Białymstoku

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!