Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Budimex jedną z wysp na morzu nieszczęść budowlanych?

Autor: WNP.PL (Piotr Stefaniak)
27-07-2016 11:52
Budimex jedną z wysp na morzu nieszczęść budowlanych?

Prezes Budimeksu Dariusz Blocher.

Fot. PTWP (Andrzej Wawok)

Pomimo groźnego spadku w kraju produkcji budowlano-montażowej o 12,5 proc., Budimex zanotował w I półroczu br. wzrost sprzedaży o 7,1 proc. (rok do roku), która wyniosła 2,4 mld zł.

- Motorem naszego wzrostu był segment budowlany (wzrost o 9,4 proc. rdr) – powiedział Dariusz Blocher, prezes zarządu Budimeksu. - Zgodnie z życzeniem GDDKiA, udało się nam przyspieszyć prace na wybranych kontraktach drogowych, w tym oddać do użytkowania przed terminem dwa odcinki autostrady A1 oraz odcinek A4 (Rzeszów-Jarosław).
Według niego, sytuacja w branży, w tym w segmencie budownictwa infrastrukturalnego, jest jednak poważna.

Np. GDDKiA nie ogłosiła w tym roku nowych przetargów drogowych, a PKP PLK pojedyncze i są to głównie tzw. projekty fazowane (zaplanowane do realizacji z budżetu UE 2007-13).

Zdaniem prezesa Blochera, dla branży budownictwa nie ma też istotnych przesłanek, aby w drugim półroczu sytuacja zmieniła się istotnie na korzyść. Rośnie natomiast i presja podwyżek płac w branży, z braku fachowców, i okresowo rosną ceny materiałów (jak np. gwałtowny, miesięczny skok cen stali zbrojonej), a przede wszystkim determinacja firm, którym kurczy się portfel zamówień.

Skutki te już widać w mniejszej wartości kontraktach (do ok. 30-40 mln zł), w których Budimex – mimo skromnie krojonego budżetu – plasował się na dalszych pozycjach pod względem kryterium „najkorzystniejszej oferty.”

- Na razie nie mamy przesłanek do korekty planów na 2017 rok, wartość portfela zamówień grupy rośnie z kwartału na kwartał i na koniec czerwca wyniosła 9,3 miliarda złotych, co jest historycznie dla nas najwyższą wartością - podkreślił prezes Blocher.

Ogólnie też, w I półroczu br. Grupa Budimex wypracowała bardzo dobre wyniki, znacznie je poprawiając w porównaniach rdd. Zysk brutto ze sprzedaży (300,27 mln zł) wzrósł o 40,3 proc., wynik operacyjny (178,3 mln zł) był większy rdr o 38,5 proc., a zysk netto (146,5 mln zł) o 36,8 proc.

Poprawa ta, jak wyjaśniał prezes Blocher, jest efektem wspominanego szybszego zakończenia robót na wybranych kontraktach, ale przede wszystkim utrzymujących się niskich cen surowców i tańszych ich zakupów, niskich cen kosztów prac podwykonawców, a także zakończenia dwóch inwestycji o wyższej, niż średnia rentowność.

Rosnący portfel zamówień Grupa Budimex zawdzięcza wysokiej kontraktacji w segmencie budownictwa ogólnego, podkreśla zarząd. Ona pozwoliła ograniczyć efekt odczuwalnego w drugim kwartale zastoju na rynku przetargów infrastrukturalnych.

NA GIEŁDZIE

BUDIMEX SA [BDX]

kurs:

204.15 PLN 0.35 (0.17%)

Notowania | Analiza techniczna

SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


44 750 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNER

  • partner serwisu
  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP