PARTNER PORTALU partner portalu wnp.pl
partner portalu wnp.pl
Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Budimex buduje spalarnię odpadów w Białymstoku

Autor: wnp.pl (TE)
09-12-2013 15:56
Budimex buduje spalarnię odpadów w Białymstoku

Wizualizacja obiektu.

Fot. UM Białystok

Konsorcjum, którego liderem jest Budimex, rozpoczęło budowę spalarni odpadów w Białymstoku. Zakład, który poza utylizacją odpadów będzie także produkował energię cieplną i elektryczną, ma zostać oddany do użytku na przełomie 2015 i 2016 r.

Konsorcjum Budimeksu, CESPA (Hiszpania) i Keppel Seghers (Belgia) podpisało kontrakt na budowę białostockiej spalarni pod koniec sierpnia 2012 r. Jego wartość wynosi 409,53 mln zł brutto wobec budżetu inwestora - komunalnej spółki Lech - zaplanowanego wcześniej na poziomie 396 mln zł brutto.
Spalarnia, według założeń, rocznie będzie utylizować 120 tys. ton odpadów. Ze śmieci wytwarzana będzie również energia elektryczna w ilości ponad 3 MWh rocznie oraz cieplna do 360 tys. GJ w sezonie grzewczym. Inwestycja otrzymała 210 mln zł unijnego dofinansowania.

Zakład powstanie przy ulicy Andersa w Białymstoku. Będą do nie niej trafiały odpady z Białegostoku oraz ościennych gmin: Czarnej Białostockiej, Choroszczy, Dobrzyniewa Dużego, Gródka, Juchnowca Kościelnego, Michałowa, Supraśla, Wasilkowa i Zabłudowa. Teren ten zamieszkuje 390 tys. osób.

Wartość całego projektu zintegrowanego systemu gospodarki odpadami dla aglomeracji białostockiej, obejmującego również m.in. rozbudowę i modernizację Zakładu Utylizacji Odpadów Komunalnych w Hryniewiczach, wynosi 652 mln brutto.

W pierwszej fazie budowy mają zostać wykonane prace przygotowawcze polegające na ogrodzeniu i niwelacji terenu, budowie dróg tymczasowych i zaplecza socjalnego budowy.

Równolegle wykonywane będą wykopy obiektowe, wśród których najbardziej wymagającym zadaniem będzie wykonanie wykopu o głębokości ok. 13 metrów dla posadowienia bunkra odpadów.

- Odpady komunalne będą dostarczane do zakładu przez samochody ciężarowe, które z punktu ważenia oraz kontroli, zostaną skierowane przez plac manewrowy do hali wyładunku - powiedziała cytowana w komunikacie Alina Pisiecka, wiceprezes spółki Lech, pełnomocnik ds. realizacji projektu.

- W sumie zakład będzie posiadał cztery stanowiska wyładowcze. Całą halę i instalację zaprojektowano w taki sposób, aby uniemożliwić rozprzestrzenianie się na zewnątrz odorów ze zgromadzonych odpadów - dodała.
Do linii spalania odpady będą podawane za pomocą jednej z dwóch suwnic, a proces spalania będzie odbywać się na specjalnym ruszcie schodkowym.

Inwestor podkreślił również, że spalarni zostanie zastosowana również metoda oczyszczania spalin w oparciu o system NID tj. półsucha technologia łącząca kilka funkcji w jednym urządzeniu: absorpcję gazową chlorowodoru, fluorowodoru i dwutlenku siarki, usuwanie metali ciężkich, dioksyn, furanów i cząstek stałych z wykorzystaniem węgla aktywnego i wapna oraz odpylanie spalin z wykorzystaniem filtra workowego.

- Zastosowanie takiego rozwiązania przyniesie korzyści dla mieszkańców i środowiska. Pozwoli bowiem na ograniczenie emisji szkodliwych substancji poniżej wartości określonych w Rozporządzeniu Ministra Środowiska z dnia 22 kwietnia 2011 roku w sprawie standardów emisyjnych z instalacji - wskazano.

- Pozostałości z procesu spalania odpadów, czyli żużel oraz pozostałości po procesie oczyszczania spalin zostaną w odpowiedni, skuteczny i bezpieczny sposób zagospodarowane - podsumowano.

NA GIEŁDZIE

BUDIMEX SA [BDX]

kurs:

207.00 PLN 1.60 (0.78%)

Notowania | Analiza techniczna

SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


54 650 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNER

  • partner serwisu
  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP