Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Bubel prawny zamówień publicznych

Autor: wnp.pl (Piotr Stefaniak)
29-03-2011 14:35
Bubel prawny zamówień publicznych

Grozi nam dalsze utrwalanie praktyki, że w zamówieniach publicznych liczyć się będzie niemal wyłącznie kryterium najniższej ceny. Pomijane więc będzie kryterium zdrowego rozsądku i wyboru oferty najbardziej efektywnej z punktu widzenia łącznych kosztów eksploatacji inwestycji, czyli wieloletnich kosztów ponoszonych przez podatników.

Zarazem nowelizacja ustawy o zamówieniach publicznych, która wkrótce trafi do podpisu na biurko prezydenta, przewiduje, że zamawiający ma otrzymać instrument nacisku na firmy, a w zasadzie szantażu, rodzącego różne skutki, także korupcjogenne. Wykonawca nie będzie miał żadnego głosu w sporze z zamawiającym - alarmuje PKPP Lewiatan.
Zgodnie z nowymi przepisami, zamawiający będzie miał prawo arbitralnego wykluczenia wykonawcy z zamówień publicznych ogłaszanych przez niego pod byle powodem.

- W przypadku przetargów organizowanych przez GDDKiA, faktycznie wyklucza to wykonawcę z przetargów na polskim rynku, bowiem jest to naturalny monopolista budowy dróg, podobnie jak PLK jest monopolistą budowy infrastruktury kolejowej, a samorządy są monopolistą większości inwestycji lokalnych - przypomina Tomasz Krawczyk z firmy Scott Wilson, prezes Związku Pracodawców Branży Usług Inżynieryjnych (skupia on firmy projektowe i nadzorujące).

Obecnie tylko sąd może orzec o winie wykonawcy, lecz po wejściu w życie znowelizowanej ustawy o ZP będzie to mógł zrobić sam zamawiający na drodze administracyjnej, będąc sędzią we własnej sprawie.

- Zamawiający sam będzie mógł określić warunki zamówienia, w których ustali, kiedy może wypowiedzieć umowę - mówił na spotkaniu z dziennikarzami Marek Kowalski, prezes zarządu Polskiej Izby Gospodarczej Czystości. - Może w niej wpisać błahe powody, które będą hakiem na wykonawców.

Zamiast dobrze przygotowywać przetargi, zamawiający będą mogli przerzucać ryzyko swoich błędów na firmy. W konsekwencji nie jest możliwe szacowanie ryzyk wykonawcy, skoro zamawiający może wymuszać na wykonawcy znacznie więcej niż zakłada umowa, pod groźbą wykluczenia z rynku. Zdaniem gospodarzy, liczba postępowań sądowych przeciwko zamawiającym pokazuje, że problem istnieje, a nowelizacja ustawy jest najgorszym z możliwych rozwiązań.

Z ich informacji wynika też, że w ostatnim czasie już trzy firmy wykonawcze wygrały w sądzie sprawy o odszkodowania, gdzie skład orzekający uznał nierówność prawną stron zawartego kontraktu. Tymczasem zaostrza się spór sądowy pomiędzy koncernem Alpine Bau a polskim rządem o zerwaną przez GDDKiA umowę budowy budowę 18,3 km odcinka A1 między Świerklanami a Gorzyczkami. Odszkodowanie może sięgać 1 mld zł.SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


44 750 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNER

  • partner serwisu
  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP