PARTNER PORTALU partner portalu wnp.pl
Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Branża cementowa pod ścianą kosztów

Autor: wnp.pl (Piotr Stefaniak)
10-04-2013 20:00
Branża cementowa pod ścianą kosztów
Fot. PTWP (Andrzej Wawok)

Istnieje ryzyko, że w regionach nadgranicznych w Polsce, gdzie występuje efekt carbon leakage, zakłady cementowe mogą być wyprowadzane do krajów sąsiednich - mówi Rudiger Kuhn, członek zarządu SPC, prezes zarządu Cemex Polska sp. z o.o.

Koncerny globalne już stoją przed alternatywą, czy inwestować w Polsce, czy 50 km dalej na wschodzie. O ile mi wiadomo, w innych koncernach takie decyzje podjęto jednoznacznie i wybrano kraj sąsiedni - stwierdza Kuhn.
Zagrożenia

Branża cementowa w całej UE, w tym w Polsce, stoi przed kilkoma zagrożeniami. Podstawową jest niska rentowność. Prezes Kuhn przypomina, powołując się na raport The Boston Consulting Group ("Sektor cementowy: strategiczny wkład w przyszłość Europy"), że średnia stopa zwrotu z kapitału za ostatnie cztery lata była o 3-5 procent niższa od kosztu tego kapitału. Zarazem w krajach UE od 1 do 2 razy wyższe niż w innych regionach są koszty inwestycji. Średni poziom ROCE dla cementowni zmalał z 4,4 proc. w 2009 roku do 2,2 proc. w 2012 r., natomiast średnie koszt kredytu wahały się pomiędzy 6,5 a 8 proc.

Tymczasem branża cementowa jest wysoce kapitałochłonna. Koszt budowy cementowni wynosi ok. 500 mln zł. Rocznie każdy z 13 działających w Polsce zakładów ponosi 10-15 mln zł inwestycji na remonty i modernizacje. Ponadto inwestuje w technologie, aby sprostać zmieniającym się normom ochrony środowiska. Tego rodzaju nakłady, jakie poniosła branża cementowa w Polsce w latach 2008 - 2012, wyniosły ponad 500 mln złotych.

- Kolejnym zagrożeniem jest niestabilna sytuacja polityczna w EU, podczas gdy inwestowanie w tak kapitałochłonnej branży wymaga przewidywalności warunków działania w wieloletniej perspektywie - podkreśla Rudiger Kuhn. - Ta niepewność zniechęca firmy do realizowania inwestycji koniecznych do poprawy wydajności cementowni, a brak odpowiednich ram prawnych, do wdrażania zmian strukturalnych.

Według niego, z globalnej perspektywy, UE i jej sektor cementowy jawi się jako drogi obszar, nisko rentowny, o skomplikowanych przepisach i zmieniających się priorytetach, szczególnie w zakresie ochrony środowiska.

Zarazem niskie stopy zwrotu z inwestycji w Polsce i innych krajach UE wynikają również z tego powodu, że sektor cementowy i betonowy nie mogą przerzucić wzrostu kosztów na klientów.

- O ile w okresie 2009-2012 cena energii elektrycznej, która ma ok. 30 proc. udział w produkcji cementu, rosła średnio rocznie o 7,5 proc., a ogólnie inne koszty o 6-26 proc. łącznie, to ceny cementu zmalało o 13 proc. - podkreśla Kuhn.

Można zatem oceniać, że branża cementowa nie ma już dalszych możliwości ani utrzymania cen wyrobów, ani ich obniżki. Nawet, jeżeli w Brukseli wysuwano oskarżenia, że sektor cementowy zarabia na sprzedaży nadwyżki uprawnień emisyjnych ze względu na zmniejszenie produkcji w okresie kryzysu gospodarczego. Nawet, jeżeli w Polsce wykorzystuje już w 50 proc. paliwa alternatywne-.SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


41 704 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

966 189 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 764 ofert w bazie

2 782 271 ofert w bazie


397 662 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNERZY

  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP