XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

Branża budowlana przygotowana do budowy domów niskoemisyjnych

Branża budowlana przygotowana do budowy domów niskoemisyjnych
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Wejście w życie nowej dyrektywy unijnej nie spowoduje rewolucji w polskim budownictwie. Branża od wielu lat jest przygotowana do budowania domów zużywających mniej energii - zapewnił dyrektor relacji instytucjonalnych Isover Sanit Gobain Henryk Kwapisz.

Podczas debaty w PAP "Budownictwo energooszczędne w Polsce - implementacja dyrektywy unijnej" Kwapisz mówił, że istotne będzie to, co ostatecznie znajdzie się w ustawie dotyczącej budownictwa energooszczędnego oraz w rozporządzeniach, m.in. w rozporządzeniu dotyczącemu metodologii.

W jego opinii, istotny będzie też Krajowy Plan Działań, który powstanie dopiero po uchwaleniu ustawy; branża budowlana jest zainteresowana, żeby stało się to jak najszybciej.

Pod koniec kwietnia rząd przyjął projekt ustawy o charakterystyce energetycznej budynków. Ma ona promować budownictwo efektywne energetycznie i zachęcić do stosowania technologii ograniczających zużycie energii w budynkach. Projekt jest w trakcie prac w Sejmie.

Według wicedyrektora w Departamencie Budownictwa Ministerstwa Infrastruktury i Rozwoju Tomasza Żuchowskiego trudno powiedzieć, kiedy zakończą się prace nad ustawą; ma on nadzieję, że nowe prawo zostanie uchwalone w tej kadencji Sejmu.

Zdaniem prezesa Związku Producentów Materiałów dla Budownictwa Ryszarda Kowalskiego, producenci już teraz wytwarzają materiały, które są energooszczędne. Kluczowe jest jednak, jakie budynki będą z nich budowane, czy są do tego przygotowani projektanci i architekci, a przede wszystkim inwestorzy. Tym ostatnim musi się takie budownictwo opłacać. Wiadomo, że bardziej energooszczędne jest budownictwo o zwartej bryle; projekty o wielu ścianach i bardziej atrakcyjne wizualnie będą pod tym względem mniej efektywne.

Istotne są też: postawa wykonawców i to, jak zostanie wykonany projekt, a także kultura użytkowania budynku - zaznaczył Kowalski.

Dodał, że obecnie najlepiej budowane są budynki biurowe, których właścicielem jest inwestor, bo to on pilnuje, by projekt wykonany był prawidłowo, co ma wpływ na koszty eksploatacji.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Branża budowlana przygotowana do budowy domów niskoemisyjnych

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!